Suficient? CFR a fost peste Maccabi 50 de minute, dar s-a stins pe final. Victorie cu 1-0, iar calificarea se joacă în Israel

CFR trebuia să profite de faptul că a prins în turul doi un adversar care nu s-a aflat pe lista capilor de serie. Mai mult, clujenii întâlneau o campioană a Israelului cu doar un meci oficial jucat și diferită față de formația care juca în grupele Champions League în 2016, după ce UEFA a trecut-o prin filtrul interdicțiilor pentru că nu a respectat fair play-ul finanaciar. Petrescu nu a schimbat niciun jucător din echipa cu care a câștigat cu Astana, iar la cum a început meciul, Maccabi Tel Aviv părea o echipă nicidecum mai valoroasă decât adversarul eliminat din Kazahstan. CFR a fost echipa care a impus ritmul și a pasat mai mult, în timp ce adversarii păreau mai limitați tehnic și concentrați pe defensivă.

Omrani își crește cota în Champions League

Din presiunea CFR-ului s-a născut și golul, chiar dacă n-a fost anunțat de ocazii mari. Omrani a marcat, după un corner, profitând de gafele fundașilor și a portarului de la Maccabi (22). Faza a fost repetată după 14 minute, dar Omrani a trimis pe lângă poartă. Fără să conteze prea mult în atac, echipa din Israel putea să dea lovitura prin Ofoedu, scăpat singur în marginea careului mare, dar Arlauskis a avut noroc (45). Putea să fie 2-0, imediat după pauză. Rondon s-a trezit singur cu portarul, dar a tras lamentabil (48). Lucrurile aveau să se schimbe după minutul 60. Ori CFR n-a mai putut să ducă ritmul, ori Maccabi a accelerat mai mult, dar israelienii au început să conteze în joc, iar CFR nu și-a mai creat ocazii. Deac și Rondon n-au fost deloc ajutoare pentru Omrani în atac, iar Djokovic și Bordeanu au fost mai degrabă precipitați, la mijloc. Într-un ritm de joc destul de lent, clujenii n-au mai găsit culoar spre poartă și chiar au avut ceva emoții când Vinicius, Burcă sau Camora au fost inexacți în apărare. Un 1-0 de care CFR a părut mulțumită în finalul partidei, dar într-un meci în care spectatorii au plecat cu impresia că adversarul permitea o victorie mai liniștitoare. În turul 3 așteaptă Celtic.

Publicat: 24 07. 2019, 22:57
Actualizat: 24 07. 2019, 22:58