Spectacol pirotehnic ca pe vremuri în derby-ul FCSB – Rapid! Arsenalul de fumigene, torțe și petarde a întrerupt meciul de pe Arena Națională | FOTO

Meciul dintre FCSB și Rapid a fost întrerupt încă din minutul 3 din cauza suporterilor și spectacolului pirotehnic oferit de către aceștia.

Partida dintre FCSB și Rapid s-a disputat miercuri seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 20 din Liga 1 și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-1, după golurile marcate de către Florin Tănase, în minutele 13 și 90+3 (penalty) și Ianis Stoica, în minutul 90+6. Pentru giuleșteni a marcat Cristi Săpunaru, din penalty, în minutul 45+6.

Suporterii celor două formații au fost din nou la înălțime în debutul acestei partide.

Spectacol pirotehnic ca pe vremuri în derby-ul FCSB – Rapid! Meciul a fost întrerupt

Înainte de fluierul de start al partidei, suporterii lui FCSB au afișat un banner uriaș cu mesajul „Pentru tine suntem plecați” destinat patronului Gigi Becali cu care Peluza Nord se află în conflict.

De cealaltă parte, suporterii Rapidului au afișat un banner cu un ultras giuleștean, alături de mesajul „Capitala ne aparține” și au ridicat apoi numeroase steaguri în culorile echipei lor de suflet.

În minutul 3 al întâlnirii de pe Arena Națională, arbitrul Istvan Kovacs a întrerupt meciul, după ce suporterii ambelor formații au început să arunce cu torțe și fumigene pe teren. Jucătorii au rămas pe teren, la centru, departe de pericolul materialelor pirotehnice, și și-au continuat încălzirea, până când spiritele s-au liniștit.

Pompierii au pătruns pe teren pentru a stinge torțele aruncate de către suporteri, iar crainicul de pe Arena Națională a făcut un anunț și le-a transmis ultrașilor să nu mai arunce cu materiale pirotehnice pentru ca partida să fie reluată.

Aproximativ cinci minute a durat până când ultrașii s-au calmat, iar partida a fost reluată.

La scurt timp după ce meciul s-a reluat, Florin Tănase, căpitanul în vârstă de 26 de ani al lui FCSB, a deschis scorul, în minutul 13, după ce a profitat de respingerea în față a portarului Horațiu Moldovan.

Sursă foto: Carmen Mandiș, reporter ProSport & capturi Digi Sport

Publicat: 15 12. 2021, 20:53
Actualizat: 15 12. 2021, 22:32