Sorin Colceag se simte pregătit pentru rolul de „principal” la Dinamo: „În rucsacul unui soldat se află și sabia de mareșal”

Sorin Colceag nu se gândește la postul de „principal” la Dinamo, dar dacă va fi nevoie nu va refuza o asemenea ocazie. Fostul portar a fost numit în funcția de „interimar” al formației din „Ștefan cel Mare” după ce Dario Bonetti a fost îndepărtat de la club.

Primul său meci în această nouă postură a avut loc duminică. Din păcate pentru el, Dinamo a pierdut, scor 1-2, partida cu FC Botoșani, într-un duel contând pentru etapa a 9-a din Liga 1

Moldovenii au început partida foarte tare, iar după 18 minute, formația lui Marius Croitoru avea 2-0 pe tabelă. Hervin Ongenda – min. 13 și Herve Kage – min. 18 din penalty reușeau să înscrie. Dinamo reducea din handicap în minutul 85, prin Gabriel Torje, care a marcat tot din lovitură de la 11 metri.

Sorin Colceag, pregătit de postul de „principal” la Dinamo

Pentru Dinamo a fost a șasea înfrângere consecutivă în Liga 1, iar formația lui Sorin Colceag este penultima în clasament – locul 15, cu 6 puncte. Doar Academica Clinceni are mai puține puncte decât „câinii” –  două. Sorin Colceag a declarat că nu se gândește la postul de „principal”, dar dacă va fi nevoie, nu are de gând să refuze propunerea.

„Cred că am reușit să arătăm momente bune, dar am păcătuit la micile detalii, care au făcut diferența. După 20 de minute, când am primit golul doi, am dominat, am avut ocazii, am pus presiune pe adversar, iar acest lucru i-a dezorganizat. Au fost nevoiți să facă schimbări. Dar cum am spus, micile detalii au făcut diferența. A fost o energie de grup, ne-am recăpătat spiritul și cred că acest este cel mai mare câștig după acest meci. Nu am văzut pe nimeni făcând pasul în spate. La final, toți au zis că au dat totul. (Au lipsit Sorescu, Filip, Matei) Cu toți jucătorii pe care i-ați enumerat, avem speranțe că vom avea rezultate mai bune pe viitor.

(S-a implicat Dario Bonetti în alcătuirea echipei?). Eu, personal, nu am mai vorbit cu Dario Bonetti de o lună și jumătate. Nu avea cum să-mi transmită ceva. Plamen Iliev ne-a adus momente de siguranță, de echilibru, dar toți care au jucat au dat maximum, asta e important. (Pregătit să rămână antrenor principal?) Nu cred că pot discuta acum despre a continua la Dinamo ca principal. N-am ce să spun. În rucsacul unui soldat se regăsește întotdeauna și sabia de mareșal”, a declarat Colceag, la finalul partidei.

Publicat: 19 09. 2021, 22:10
Actualizat: 19 09. 2021, 22:22