Sergiu Buș a spart în sfârșit gheața! Cum a marcat atacantul venit de la Gaz Metan primul gol pentru FCSB | VIDEO

Bucurie stelista cu Dennis Man si Iulian Lucian Cristea in meciul de fotbal dintre FCSB si AFC Hermannstadt, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 26 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Sergiu Buș a marcat în sfârșit primul gol în tricoul celor de la FCSB! Atacantul a marcat cu Hermannstadt și a spart gheața, după o perioadă destul de grea.

Adus de la Gaz Metan, Buș a înscris golul de 3-0, în minutul 32.

FCSB a făcut spectacol în prima repriză a meciului cu Hermannstadt și a marcat de patru ori, Iulian Cristea reușind să înscrie superb în poarta oaspeților.

Sergiu Buș, la primul gol pentru FCSB

În minutul 32, Buș a plecat foarte bine de lângă Viera și l-a învins în stil de mare atacant pe Figueiredo, sărbătorind apoi imediat alături de colegii lui de la FCSB.

Sergiu Buș a înscris ultima oară în Liga 1 chiar împotriva roș-albaștrilor, în remiza dintre FCSB și Gaz Metan, scor 2-2.
În luna iunie, cele două echipe au remizat pe Arena Națională, iar atacantul luat de Gigi Becali a marcat primul gol al Mediașului, în minutul 57.

Sergiu Buș a semnat în vara acestui an un contract valabil trei sezoane cu FCSB. Atacantul încasează în primul an un salariu în valoare de 150.000 de euro, dar acesta se va mări automat în al doilea an la 180.000 de euro, doar dacă FCSB joacă în grupele UCL sau UEL, în caz contrar va câștiga tot 150.000 de euro. În ediția 2022 – 2023, Sergiu Buș ar urma să încaseze 210.000 de euro, doar dacă prinde grupele europene, în caz contrar va lua doar 180.000 de euro.

FCSB – Hermannstadt, echipe de start:

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, I. Cristea, Miron, Panțîru – Vînă, G. Simion, Fl. Tănase – D. Man, Sg. Buș, O. Moruțan

Rezerve: Straton – Briceag, Buziuc, C. Dumitru, Ov. Popescu, Oaidă, Cană, G. Enache, Ad. Șut

Antrenor: Anton Petrea

HermannstadtFigueiredo – Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruț – Caiado, Dâlbea, Pires, Al. Florică – David Mayoral, Joalisson

Rezerve: I. Pop, Addae, Fortes, Teijeira, Mustivar, Sîntean, Osan, Alhassan

Antrenor: Ruben Albes

Publicat: 26 10. 2020, 22:05
Actualizat: 27 10. 2020, 01:31