Sergiu Buș a răsuflat ușurat după victoria cu emoții obținută de FCSB. „Un meci chinuit”. Ce a răspuns atacantul când a fost întrebat dacă se discută în vestiar despre sosirea lui Laurențiu Reghecampf

Sergiu Florin Bus si Mladen Jutric in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si FCSB, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal-Ion Comsa din Calarasi, luni 19 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

FCSB a suferit la Călărași, în meciul cu Academica Clinceni. Roș-albaștrii s-au impus cu 2-0, după ce Dennis Man și Olimpiu Moruțan au înscris în ultimele 5 minute ale partidei. Sergiu Buș a recunoscut că echipa lui s-a chinuit și a vorbit și despre zvonurile care anunță că Laurențiu Reghecampf va fi noul antrenor al echipei.

FCSB a marcat două goluri în confruntarea cu Academica, dar a ratat și două ocazii mari, câte una pe repriză. Florin Tănase a lovit transversala, iar Moruțan nu a trimis mingea în plasă din șase metri. Până la urmă Dennis Man și Olimpiu Moruțan au salvat echipa vizitatoare după reușitele semnate în minutele 87 și 90.

Gazdele i-au reproșat arbitrului că nu i-au dat cartonașul roșu lui Iulian Cristea, care l-a blocat pe Rusescu, scăpat singur spre poartă. Sergiu Buș a jucat 65 de minute, dar nu a avut acțiuni notabile. A recunoscut, la interviurile de final, că echipa nu a făcut un meci grozav.

„Cred că am meritat și este bine că ne-am păstrat calmul. Probabil nu am avut prea multe ocazii, probabil că trebuie să finalizăm în prima repriză. Un meci chinuit, dar e bine că am câștigat.

Vouă vă place ce jucați?

Întotdeauna după o pauză competițională e greu, că nu avem ritm de joc. Îmi doresc doar să îmi intru în mână cât mai repede, dar atât mai bine cât îmi ajut echipa asta e cel mai bine”, a declarat Sergiu Buș, la Digi Sport, după ce FCSB a urcat pe locul doi la șase puncte de liderul CS Universitatea Craiova.

Sergiu Buș a fost întrebat dacă la FCSB se vorbește de o schimbare de antrenor, după ce Laurențiu Reghecampf și-a dat demisia de la Al Wasl.

„Se discută în vestiar de sosirea lui Laurențiu Reghecampf?

Mai bine întrebați pe domnul Becali… sau pe MM Stoica”, a spus încurcat Sergiu Buș.

Echipa lui Toni Petrea a urcat pe locul doi după victoria din etapa cu numărul 7. Liderul CS Universitatea Craiova se află la o distanță de șase puncte

Publicat: 19 10. 2020, 23:19
Actualizat: 20 10. 2020, 03:25