Sergiu Buș a comentat cu umor cea mai controversată fază a meciului FCSB – Viitorul. „Este şi normal să se sprijine undeva şi el, are şi el două mâini, nu?!”

FCSB merge „ceas” cu Toni Petrea pe bancă. A învins Viitorul cu 3-0 și a ajuns la cea de-a treia victorie din acest sezon. În ultima etapă formația lui finanțată de Gigi Becali a făcut din nou spectacol. A încris trei goluri, dar putea să marcheze de mai multe ori.

„„Roș-albaștrii” au cerut și o lovitură de la 11 metri la hențul lui Cosmin Matei. Sergiu Buș a fost implicat în faza respectivă și a văzut foarte bine ce s-a întâmplat.

„Probabil Cosmin Matei s-a sprijinit pe mână, atunci când a făcut alunecarea şi probabil că e şi normal să se sprijine undeva şi el, are şi el două mâini, nu?” a explicat cu jucătorul.

Sergiu Buș a jucat bine cu Viitorul deși nu a marcat. De data aceasta a rămas pe teren până în minutul 65 și nu a mai fost schimbat la pauză, așa cum i s-a întâmplat în confruntările cu Astra Giurgiu și Shirak.

„E o victorie meritată, am dominat meciul de la cap la coadă şi din fericire am repetat acelaşi scor, 3 meciuri a 3-0 fiecare, suntem fericiţi. Eu îmi fac treaba, cât trebuie să joc, o fac cu plăcere şi mă bucur de fiecare minut.”, a mai spus atacantul formației FCSB.

Sergiu Buș nu va avea parte de zile libere deși campionatul se oprește două săptămâni.. Selecționerul Mirel Rădoi l-a chemat la lot pentru partidele cu Irlanda de Nord și Austria. Telegrama de convocare l-a surprins.

„Nu mă aşteptam. Am avut probabil, din perioada Gaz Metanului, am făcut o performanţă foarte mare acolo noi. Sunt foarte mândru. Fotbalul îţi aduce multe satisfacţii câteodată, iar acest moment pentru mine este, nu numai cel mai frumos din cariera mea, cât şi foarte onorabil pentru mine.

Am muncit foarte mult, ca să ajung acolo. Mă bucur că Dumnezeu mi-a oferit această şansă, împreună cu domnul Mirel Rădoi şi nu pot decât să-i mulţumesc şi bineînţeles, să demonstrez că merit să fiu acolo.” a mărturisit Sergiu Buș.

Publicat: 31 08. 2020, 00:15
Actualizat: 31 08. 2020, 01:20