Sepsi redivivus. Echipa lui Eugen Neagoe a obținut o victorie muncită cu o ACS Poli care s-a prezentat modest la Ploiești

Sepsi Sfântu Gheorghe a înregistrat primul succes din etapa inaugurală din Liga I, la scorul de 1-0 în fața celor de la Poli Timișoara. Attila Hadnagy a înscris golul victoriei în minutul 87, cu o execuție bună, după ce Eugen Neagoe a plusat ofensiv. Popa în schimb a jucat iar fricos, cu trei mijlocași central cu profil defensiv, iar acest lucru l-a costat puncte importante în fața unei formații cu care aveau avantajul omogenității. La timișoreni au debutat ca titulari Akaki și Enescu, iar la Sepsi, dintre multiplele transferuri, s-a remarcat Felipe de Oliveira, fost coechipier cu Mutu la Chelsea.

A fost o primă repriză destul de modestă pentru ambele echipe, cu un plus pentru Sepsi, formație schimbată în mare parte față de prima parte a campionatului. Timișorenii au fost aproape inexistenți în atac. În minutul 20, Ciucur a tras de la distanță, dar fără probleme pentru Rîmniceanu. Poli putea să primească gol după o greșeală de curtea școlii comisă de Artean chiar în fața propriului careu. Felipe de Oliveira i-a luat mingea efectiv de la picior, a pătruns în careu și a tras bine, dar Curileac a fost pe fază și a respins.

Doar ratările celor dela Sepsi au făcut să se intre cu 0-0 la pauză

Sepsi a avut și un șut slăbuț pe poartă, al lui Istvan Fulop în minutul 32, din nou fără probleme pentru goalkeeperul alb-violeților. Cea mai cursivă fază a reprizei s-a petrecut în minutul38. Enescu a bătut un corner de pe dreapta, iar Rîmniceanu a respins centraea în față. Echipa din Sfântu Gheorghe a plecat pe contraatac, iar Felipe de Oliveira i-a centrat bine lui Hamed, în careu. Totuși, jucîtorul lui Eugen Neagoe a ratat din fața careului de 6 metri, după ce a șutat pe lângă poartă, iar la pauză s-a intrat cu 0-0.

Poli, tot mai ștearsă în joc în repriza a doua

Echipa lui Eugen Neagoe a jucat mai bine și în repriza a doua. În minutul 47, Kuku a pătruns în careu, a tras din unghi, dar Curileac era bine poziționat și a respins. Poli a arătat foarte neputincioasă, drept dovadă, Ciucur și Bîrnoi nu s-au găsit la o centrare în fața porții. După o acțiune prleungită de atac, Sepsi a pus pericol și în minutul 57. Curileac a intervenit însă la reluarea lui Viera, după o minge venită de la Obsivac. Peste două minute, Kuku a reluat din poziție bună,cu capul, dar peste poartă.

Attila Hadnagy aduce trei puncte echipei sale

Timișorenii au fost nevoiși să îl înlocuiască pe Șeroni, ieșit accidentat. Popa a plusat și cu Doman, care în realitate nu a reușit mare lucru. Fazele de poartă s-au stins, până la un gol frumos marcat de sepsi. Rîmniceanu a degajat lung, Kuku a atins cu capul, iar Attila Hadnagy, venit de pe bancă, a înscris cu o execuție frumoasă.  Pe final, Timișoara rămâne doar cu palida consolare că juniorul Sebastian Velcotă a debutat în Liga I.

• Sepsi Sfântu Gheorghe: Rîmniceanu- Dalmau, Viera, Obsivac, Sato – Ghingha, Gorrin (min 69 Hadnagy)- Filipe De Oliveira  Istvan Fulop, Hamed  (min 52 Petre),- Kuku (min 91 Dima)
  • Poli Timișoara: Curileac – Străuț, Khubuthia, Melinte, Șeroni (min 70 Neagu) – Artean, Vașvari – Ciucur, Enescu (min 72 Doman), Bîrnoi (min 91 Velcotă) – Drăghici
  • Rezerve: Straton, Bocșan, Neagu, Zaluschi, Doman, Popovici, Velcotă

Publicat: 02 02. 2018, 20:12
Actualizat: 02 02. 2018, 20:27