Sepsi – Dinamo, 4-1. Echipa din „Ștefan cel Mare”, umilită din nou în Liga 1! Elevii lui Mircea Rednic, cu moralul la pământ

Cosmin Matei (în verde) revine în prima garnitură a lui Dinamo
Vezi galeria foto - 5 poze

Sepsi și Dinamo s-au întâlnit duminică în al doilea meci al zilei din Liga 1. Partida de la Sfântu Gheorghe s-a terminat cu victoria echipei conduse de Cristiano Bergodi (scor 4-1), formația bucureșteană fiind din nou umilită în Liga 1.

Sepsi a înscris prin Marius Ștefănescu (min. 11 și 21), apoi Gabi Torje a redus din diferență în minutul 39. După pauză, elevii lui Mircea Rednic au căutat egalarea, însă în minutul 71, Iliev a mai primit un gol de la Sepsi. Bogdan Mitrea a majorat scorul, după ce a trimis mingea în poartă cu capul, în urma unei centrări venite dintr-o lovitură liberă.

Formația din Sfântu Gheorghe avea să închidă tabela în minutul 87, după ce Fofana l-a învins fără probleme pe Iliev!

Sepsi – Dinamo 4-1

Min. 1: Start joc!

Min. 2: Probleme pentru Espinosa! Jucătorul lui Dinamo a acuzat dureri la coapsă și a ieșit de pe teren pentru a primi îngriji medicale.

Min 4: Itu trage la poartă din marginea careului. Mingea a fost prinsă fără probleme de portarul lui Sepsi, Began.

Min. 11: GOOOOL! Marius Ștefănescu trage din careu, iar mingea a fost deviată de Sorescu și a intrat în poartă.

Min 21: GOOOOL! Sepsi majorează tot prin Ștefănescu!

Min 28: Ștefănescu, aproape de al treilea gol! A scăpat singur cu Iliev, dar a trimis pe lângă poartă.

Min. 39: GOOOOOL! Torje înscrie de la aproape 30 de metri. O nouă reușită senzațională a dinamovistului.

Min 45: Pauză!

Min. 46: S-a reluat jocul!

Min 56. Gol anulat pentur Sepsi, pentru ofsaid!

Min. 71: GOOOOOOOL! Bogdan Mitrea înscrie cu capul și aduce scorul la 3-1 pentru Sepsi!

Min. 87: GOOOOOL, Sepsi! Fofana îl învinge fără probleme pe Iliev!

Echipele de start

Sepsi: Began – Radoslav, Ninaj, Mitrea, Ștefănescu – Eder Gonzales, Păun, Dumitrescu – Ashkovski, Luckassen, Achahbar
Rezerve: Gedo, Tincu, Chunchuvoc, Bărbuț, Aganovic, Golofca, Damaschin, Fofana, Ispas
Antrenor: Cristiano Bergodi

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, R. Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, Itu – Măgureanu, Ivanovski, Matei
Rezerve: Fara, Giafer, Amzar, Borcea, Crețu, R. Grigore, Bani, Vestenicky
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Popescu Adrian (Craiova)

Duelul dintre Sepsi și Dinamo poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 17:30.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 11 ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte patru victorii, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 13 februarie 2021, Dinamo – Sepsi OSK 0-0.

Cristiano Bergodi a câştigat singurul trofeu din cariera de antrenor chiar în faţa lui Mircea Rednic, în Supercupa României din 2007.

Atunci, Rapid și Dinamo au încheiat la egalitate, scor 1-1, dar giuleștenii au luat trofeul: a fost 7-6 după executarea loviturilor de departajare.

Publicat: 31 10. 2021, 18:18
Actualizat: 31 10. 2021, 19:25