Sepsi – CFR Cluj 0-1. Petrescu se apropie tot mai mult de titlu. Revenirea impresionantă a lui Țucudean. Cum arată clasamentul

• Vineri, Craiova învins Astra Giurgiu, scor 1-0. A fost meciul de debut al lui Corneliu Papură, instalat în funcția de antrenor principal, după plecarea lui Devis Mangia

Sepsi – CFR Cluj 0-1 (Țucudean 24)
Arbitru:
George Găman (Craiova). Asistenți: Valentin Avram (București) și George Neacșu (Câmpulung Muscel)

Sepsi: Fejer – De Mouras, Rudol, Ivanovic, Aboud Omar – Velev (Mensah 62), Karnitski – Flores, I. Fulop (Sîntean 81), Fl. Ștefan (Hamed 46) – Tandia
Rezerve: Niczuly – Sato, C. Popescu, Carnat
Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deacs (Păuns 87), Bordeianu, Culio – Omrani, Țucudean (Costache 75), Moutinho (Djokovic 56)
Rezerve: Jesus Fernandez – Peteleu, A. Mureșan, Hoban
Antrenor: Dan Petrescu

Minutul 90+3: Fluier final! CFR Cluj se impune cu 1-0, grație golului marcat de George Țucudean.

6. Sepsi 20p.

Minutul 87: Ultima schimbare la CFR Cluj. Intră Păun, iese Deac.

Minutul 81: Ultima schimbare la Sepsi. Intră Sîntean, iese Fulop.

Minutul 77: Apără Fejer. Omrani a căutat vinclul din lateral, dar portarul gazdelor a respins peste bara transversală. Rămâne 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 75: Țucudean acceptă schimbarea. După ce i-a făcut în două rânduri semn lui Dan Petrescu că mai poate continua partida, Țucudean este înlocuit cu Valentin Costache.

Minutul 67: A stat vreo zi pe bară? Bordeianu a centrat la 16 metri, iar Țucudean a lovit superb balonul, din foarfecă, după ce și-a calculat perfect pașii. Mingea s-a dus pe centru, iar Fejer a reținut. Țucudean joacă la cel mai înalt nivel și nu lasă impresia că vine după o perioadă de repaus. Ba chiar după o operație pe cord.

Minutul 63: La un pas de autogol. Flores a centrat în șase metri, Culio a respins defectuos, iar mingea a trecut de puțin peste bara transversală. Rămâne 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 62: O nouă schimbare la Sepsi. Intră Mensah, iese Velev.

Minutul 56: Prima schimbare a CFR-ului. Intră Djokovic, iese Moutinho. Petrescu mută după începutul bun de repriză al gazdelor. Băieții lui Neagoe se află în acest moment la controlul jocului și caută golul egalizator.

Minutul 46: S-a reluat partida. Neagoe a mutat la pauză: a intrat Hamed, a ieșit Florin Ștefan.

Minutul 45+1: Pauză la Sf. Gheorghe.

Minutul 41: Ocazie mare pentru CFR Cluj. Culio a șutat din afara careului, a țintit vinclul, dar Fejer a plonjat superb și a respins în transversală. Gazdele scapă cu fața curată, rămâne 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 24: GOOOL CFR Cluj! La revenirea pe gazon, George Țucudean deschide scorul și înscrie un gol extrem de important în lupta pentru titlu. Cristi Manea a centrat din partea dreaptă, Țucudean a scăpat din marcaj, după care a deviat mingea direct în vinclu. Fejer n-a avut nicio șansă, iar Țucudean ajunge la cota 18 în acest sezon al Ligii 1 Betano.

Minutul 1: Start! A început partida de la Sfântu Gheorghe.

19:50 Avem echipele de start, iar știrea importantă e că Țucudean revine printre titularii oaspeților. E vârf împins într-o linie ofensivă din care mai fac parte Omrani, Deac și Moutinho.

CFR Cluj a învins-o de fiecare dată pe Sepsi în acest sezon. În turul sezonului regular, cu Antonio Conceicao antrenor, CFR s-a impus la Sfântu Gheorghe, scor 2-1. La finalul lunii februarie și începutul lunii martie, a urmat o serie de trei victorii consecutive ale clujenilor, sub comanda lui Alin Minteuan, în decurs de doar 11 zile. Au fost două triumfuri în campionat (1-0 și 3-1) și unul în Cupa României (1-0).

La antrenamentele lui CFR a revenit golgheterul George Țucudean, cel care a fost accidentat și nu a mai evoluat de la începutul lunii martie pentru campioni. Dan Petrescu a confirmat că Țucudean ar putea fi folosit în repriza secundă de la Sfântu Gheorghe: „A început antrenamentele George, e bine pentru noi, dar nu vrem să punem presiune pe el să spunem că George acum o să facă nu știu ce. Nu cred că e pregătit să joace mai mult de 30-45 de minute maxim”, a declarat tehnicianul.

Duelul va pune față în față liderul CFR, care nu a pierdut niciun meci în play-off și ultima clasată din play-off, Sepsi, care a obținut doar un punct în cele cinci partide disputate. Echipa lui Dan Petrescu are nevoie de victorie pentru a nu-i permite lui FCSB să se apropie de prima poziție în Liga I Betano.

Echipele probabile:

• Sepsi: Niczuly – De Moura, Ad. Rus, I. Jovanovic, Khamis – Velev, Karnitsky – Mensah, Flores, Fl. Ștefan – Tandia.
  • CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinícius, Boli, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac, Bud, Omrani.
Publicat: 20 04. 2019, 22:54
Actualizat: 20 04. 2019, 22:55