Se întâmplă în România! O brigadă de arbitri din Liga 1 a fost umilită în timpul meciului și bătută în vestiare! Ce au fost nevoiți să suporte:

Cazurile de huliganism și violențe sunt din ce în ce mai des întâlnite pe stadioanele de fotbal, dar de cele mai multe ori, fanii din galerii sunt protagoniști.

Într-un meci din Liga a IV-a, dintre CS Popești Leordeni și CS Corbeanca, victimele agresiunilor au fost chiar componenții brigăzii de arbitri conduse de Ionuț Coza. Centralul, component al listei de arbitri din Liga 1, a povestit pentru ilfovsport.ro filmul evenimentul de la partida „de foc”.

Meciul nu a fost greu, fazele au fost clare ca lacrima, am dus la capăt o partidă normală de campionat. Am înțeles că ambele echipe au cerut arbitru de Liga 1, li s-a dat și s-au întâmplat numai nenorociri. Eu vreau să ajung la un nivel ridicat, să arbitrez meciuri grele și vin la Popești-Leordeni unde iau pumni și picioare în cap.

Oaspeții au făcut repede 2-0 și atunci câțiva oficiali și suporteri au devenit nervoși. La pauză au intrat în zona dintre vestiare, au înjurat, au încercat să ne lovească. În cele din urmă, delegatul gazdelor a reușit împreună cu stewarzii să calmeze spiritele. „, a povestit Coza.

Umiliți în public și bătuți în vestiar

Ce s-a întâmplat în minutul 58 al partidei pare însă desprins dintr-o lume în lipsită de reguli și de bun simț.

„Unul dintre asistenții mei, Măndiță Cristian, mi-a cerut să întrerup meciul, fiindcă i s-a turnat bere în cap, linia de tușă fiind foarte aproape de tribune. A fost înjurat, scuipat, au vrut sa-l lovească. Am încercat să calmăm spiritele și meciul s-a reluat.

S-a terminat partida și la vestiar a fost haos. Am fost lovit de niște indivizi pe care nu-i cunosc, scuipat și înjurat. Am fost dat cu capul de pereții vestiarelor și am luat pumni în față de la un om din staff-ul administrativ cu care am fost la ședința tehnică. Nu se poate așa ceva! Ne-am baricadat în vestiarul nostru și am sunat la 112. Cei care m-au lovit au dispărut însă instantaneu”, a încheiat  Ionuț Coza.

Partida CS Popești-Leordeni – CS Corbeanca s-a terminat 1-2.

Publicat: 22 04. 2013, 17:55
Actualizat: 22 04. 2013, 19:23