Scenografii speciale la 74 de ani de la înființarea CSA Steaua! Peluza Sud a făcut o atmosferă incendiară în Ghencea | GALERIE FOTO

CSA Steaua a inaugurat noua arenă din Ghencea cu un meci amical în compania echipei OFK Belgrad, iar suporterii din Peluza Sud au fost la înălțime.

Aceștia au pregătit două scenografii spectaculoase, ambele 3D, care au fost aplaudate și de către foștii mari fotbaliști ai Stelei prezenți pe stadion.

Evenimentul a avut loc chiar în ziua în care clubul Steaua a împlinit 74 de ani și, cu acest prilej, steliștii au sărbătorit și 35 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni, având în vedere că pe 7 mai nu au reușit să organizeze o revedere a gloriilor din Ghencea din cauza restricțiilor date de pandemie.

Scenografii speciale pregătite de către Peluza Sud la 74 de ani de la înființarea CSA Steaua

Pe ordinea de zi a grandiosului eveniment din Ghencea au fost aniversarea clubului Steaua, sărbătorirea celor 35 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni, dar și retragerea tricoului cu numărul 7 purtat de către Marius Lăcătuș, fostul mare fotbalist al roș-albaștrilor, supranumit „Fiara”.

În acest context, suporterii au pregătit două scenografii superbe. Prima dintre ele a fost afișată la începutul meciului și a reprezentat anul înființării clubului din Ghencea, alături de stema veche a Stelei, cea cu vulturul.

A doua scenografie l-a avut în prim plan pe Marius Lăcătuș, iar suporterii au afișat mesajul „Cifra sacră 7 pentru eternitate”, având în centru portretul fostului mare fotbalist al Stelei.

Înaintea acestei partide, Miodrag Belodedici și Ladislau Boloni s-au declarat însă împotriva retragerii tricoului cu numărul 7 de la Steaua, considerând că succesorul lui Marius Lăcătuș ar putea fi motivat în plus de greutatea echipamentului pe care îl poartă.

În ceea ce privește meciul, Steaua s-a impus cu scorul de 6-0 în fața celor de la OFK Belgrad, după dubla rapidă a lui Chipirliu, din minutele 50, respectiv 51, penalty-ul transformat de către Huiban, în minutul 60, reușita lui Gherghiceanu, din minutul 76, și dubla lui Neacșu, din penalty în minutul 87, respectiv din acțiune în minutul 90+4.

Publicat: 07 07. 2021, 20:43
Actualizat: 07 07. 2021, 21:23