S-a aflat ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB, la pauza meciului, și va fi o surpriză pentru mulți! „Florinel Coman a țipat la ei, a intrat în toată lumea”

Atacantul FCSB Florinel Coman traversează cel mai bun sezon al carierei. Chiar dacă nu poartă banderola de căpitan, el adună nu de puține ori jucătorii în jurul său.

La fel s-a întâmplat și la meciul din deplasare cu FC Voluntari, din etapa a 28-a din sezonul regulat, jucat la data de 29 februarie.

FCSB era condusă la pauză cu 0-1, după golul lui Dumiter din minutul 16. Antrenorul grupării ilfovene era Nicolae Dică, iar acesta a spus ce s-a întâmplat la pauză, în vestiarul celor de la FCSB.

„Când a jucat la Voluntari, Coman a câștigat meciul pe teren, dar și la pauză. Am aflat după meci. Vestiarele sunt aproape, conducerea noastră era pe hol și a auzit ce a vorbit la pauză.

A fost singurul care a vorbit, a intrat în jucători și în toată lumea. A zis multe. A țipat, normal că nu le-a zis ‘te rog frumos’. Nu poți să te impui în vestiar, dacă nu faci nimic pe teren”, a spus Dică, potrivit Fanatik.

Florinel Coman spune că principalul merit al victoriei celor de la FCSB în fața lui FC Voluntari aparține lui Elias Charalambous

La câteva zeci de secunde de la reluarea partidei, Florinel Coman a restabilit egalitatea, iar în minutul 54 a marcat ceea ce avea să fie golul victoriei.

Interesant este că, la finalul partidei, Florinel Coman și-a minimalizat meritele pentru victorie, scoțând în evidență contribuția pe care a avut-o antrenorul Elias Charalambous.

„Un meci întors de echipă. Un meci pe care l-am tratat superficial în prima repriză, am fost lipsiți de curaj, de determinare, am pierdut mijlocul terenului. A schimbat tactica la pauză și i-a ieșit, chiar e tare (n.r. – Elias Charalambous).

O seară perfectă, să spunem, dar trebuia să ne facem meciul ușor din primele minute. E bine că am știut să gestionăm pe parcursul meciului, nu am căzut psihic”, a spus atacantul, la vremea respectivă.

În actuala ediție de campionat, Florinel Coman a marcat 14 goluri în cele 27 de meciuri jucate

Actualul sezon este unul de vis pentru Florinel Coman. El a jucat 33 de meciuri oficiale în toate competițiile, în care a marcat 16 goluri și a oferit 10 pase decisive.

În campionat a prins 27 dintre cele 32 de meciuri pe care le-a jucat FCSB. Datorită celor 14 reușite, Florinel Coman a înscris, în medie, un gol la 148 de minute.

Publicat: 04 04. 2024, 11:26
Actualizat: 04 04. 2024, 12:29