România U23 – Arabia Saudită U23 1-1. Fără spectatori și fără transmisie tv a partidei

Naționala de tineret, condusă de Mirel Rădoi și Nicolae Dică, a terminat la egalitate, scor 1-1, cu reprezentativa similară a Arabiei Saudită.

Pentru tricolori a marcat George Ganea în minutul 17, oaspeţii egalând în minutul 33.

România a început în formula: Aioani – Paşcanu, Ghiţă, Grigore – Marin – Raţiu, Ciobanu, Florescu, Ştefan – Dobre, Ganea.

Au mai evoluat Chindriş, Sîntean şi Vali Gheorghe, din minutul 54, Sefer, Dulca şi Ion Gheorghe, din minutul 61.

Partida s-a jucat fără spectatori și nu a fost televizată, pentru a respecta pregătirea planurilor tactice dedicate meciurilor oficiale de la turneul final care începe în această lună, informează FRF.ro.

Turneul olimpic de fotbal va avea loc în perioada 21 iulie – 7 august 2021. În urma tragerii la sorţi, România a fost repartizată în grupa B alături de Noua Zeelanda, Coreea de Sud şi Honduras.

Lotul României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo

Portari: Marian Aioani (Farul Constanța), Mihai Popa (Astra), Ștefan Târnovanu (FCSB);

Fundași: Andrei Rațiu (Villarreal/Spania), Ricardo Grigore (Dinamo București), Andrei Chindriș (FC Botoșani), Virgil Ghiță (Farul Constanța), Alexandru Pașcanu (Ponferradina/Spania), Radu Boboc (Farul Constanța), Florin Ștefan;

Mijlocași: Andrei Ciobanu (Farul Constanța), Marius Marin (Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), Alexandru Dobre (Dijon/Franța), Valentin Gheorghe (Astra), Ion Gheorghe (FC Voluntari), Tudor Băluță (Brighton/Anglia); Eduard Florescu (FC Botoşani), Antonio Sefer (Rapid).

Atacanți: George Ganea (Farul Constanța), Andrei Sîntean (Hermannstadt).