Ripensia – Dinamo 0-1. Cosmin Matei îi duce pe „câini” în optimile Cupei României

Dinamo a tremurat serios pentru victoria cu Ripensia! „Câinii” s-au impus la limită, scor 1-0, după golul reușit de Cosmin Matei.

La Timișoara, oaspeții au început tare, dar Moldoveanu a trimis în bară. Golul care a făcut diferența a fost reușit de Matei, în minutul 36.

După pauză, Ripensia a dominat jocul și a avut o ocazie mare în minutul 63, însă Eșanu a salvat la lovitura de cap trimisă de Vidrășan.

Ripensia – Dinamo 0-1

Min. 90: OCAZIE MARE DINAMO! Amzar scapă singur cu portarul, dar trimite direct în portarul advers.

Min. 78: OCAZIE DINAMO! Sorescu trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă.

Min. 63: OCAZIE MARE RIPENSIA! Vidrășan reia periculos cu capul după un corner, dar Eșanu intervine excelent.

Min. 36: GOL DINAMO! Matei marchează printr-o lovitură de cap.

Min. 30: OCAZIE MARE DINAMO! Matei bate bine o lovitură liberă și Itu trimite puțin pe lângă poartă cu capul.

Min. 13: BARĂ DINAMO! Moldoveanu preia bine pe piept și trage violent, dar balonul lovește transversala.

Min. 1: Începe meciul de la Timișoara.

Echipele de start

Ripensia Timișoara: I. Rus – Gladun, Țieranu, A. Macrițchii, Fridrich – Stoi, Taras – V. Macrițchii, Piftor, Mitrov – Ernest
Rezerve; Mosoarcă, Morariu, lalic, Coulibaly, Vidrasan, Stoica, Szimionas, Ion Mihai, Golda
Antrenor: Cosmin Petruescu

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Popa, Grigore, Radu – Matei, Răuță, Itu – Moldoveanu, Țîră, Bani
Rezerve: Iliev, Stan, Dudea, Neicuțescu, Giafer, Borcea, Măgureanu, Crețu, Amzar
Antrenor: Sorin Colceag

Ripensia – Dinamo, Live Stream Online, de la ora 18:45

Meciul dintre Ripensia și Dinamo poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro.

Aflat în izolare după ce a fost infectat cu COVID-19, Dario Bonetti are șanse mari să rămână în „Ștefan cel Mare”.

„Dario Bonetti este în continuare în izolare, nu există noutăți. Din ce am înțeles, el vrea să se întoarcă aici. Dacă va alege să revină la echipă, el va rămâne antrenorul lui Dinamo, pentru că se află sub contract cu noi.

Ar fi complicat să aducem și un director tehnic la echipă, pe lângă antrenorul principal (n.r varianta propusă de Vasile Miriuță). Deocamdată echipa este condusă de domnul Colceag. Dacă Dario Bonetti va alege să semneze rezilierea contractului, atunci se va despărți de Dinamo. Dacă nu va semna rezilierea, el va rămâne antrenorul echipei”, a spus Iuliu Mureșan, pentru Digi Sport.

Publicat: 23 09. 2021, 20:00
Actualizat: 23 09. 2021, 20:59