Rednic poate să și zâmbească după meciuri! „Puriul” cere răbdare și încredere pentru a scoate Dinamo din criză și anunță schimbarea sistemului: „E clar că voi juca așa!”

Mircea Rednic (56 de ani) și-a felicitat jucătorii pentru victoria obținută de Dinamo, 3-0 cu Poli Iași pe teren propriu. „Puriul” cere încredere și răbdare pentru ca Dinamo să iasă din situația actuală și încă mai crede în șansele la play-off. Antrenorul „câinilor” e de părere că ieșenii lui Flavius Stoican au luat Dinamo „de sus”. Totuși, tenicianul lui Dinamo face apel la calm.

„Un început bun, o primă repriză foarte bună. Păcat nu am reușit să marcăm și al doilea gol. Ar fi fost mult mai ușor, erau obligați să se descopere. Nu pot decât să-i felicit, mai ales că cei nou veniți pentru că au reușit să se adapteze. Trebuie să am răbdare, a fost un meci. Nu vreau să pățim ce am pățit după meciul cu Craiova. Le-am spus și băieților… Poate azi am întâlnit un adversar care nu ne-a tratat serios.

Știam că sunt periculoși de la mijloc în sus. Am cerut ca să recuperăm mingi în zona centrală, să punem presiune. 60-70 de minute, pe contraatac am reușit să-i suprindem. Am mai avut câteva ocazii în prima repriză, dar n-am ales cea mai bună soluție. Au fost și puțini egoiști unii dintre ei. Le-am spus că important e să joace pentru echipă, în perioada asta e important rezultatul”, a spus Mircea Rednic, după meci, la flash-interviu, la DigiSport.

Rednic anunță va schimba sistemul și că Montini, golgheterul lui Dinamo, va deveni mai bun de la meci la meci: „E clar că voi juca cu doi atacanți, la ce atacanți avem. În funcție și de adversar. Riscăm, dar cu cap. Am fost bine organizați, vreau să-i felicit pe cei noi. Toată echipa a avut o atitudine foarte bună. Publicul, am remarcat că au venit mult mai numeroși ca până acum. Cred că și ei înțeleg că Dinamo o să fie altceva. Răbdare și încredere, iar eu spun că vom rezolva situația.

Nu-i rău, nu-i rău. Poate mai mult Matti (n.r. Montini). Sunt sigur că poate mai mult, când va avea un număr 9 lângă el!”, a mai spus Rednic.

Publicat: 04 02. 2019, 22:34
Actualizat: 04 02. 2019, 22:35