Real Madrid și Barcelona n-au reușit asta înainte de El Clasico! Atalanta a marcat iar 7 goluri, e echipa momentului și se poate lăuda cu o performanță incredibilă în Europa

Real Madrid și Barcelona sunt depășite de revelația Atalanta înainte de El Clasico! Gruparea din Bergamo, aflată la un pas și de sferturile UCL, a făcut instrucție cu Lecce, marcând pentru a treia oară 7 goluri în acest sezon de Serie A.

Atalanta s-a impus cu 7-2 pe Stadio Comunale Via del Mare, după ce la pauză scorul a fost 2-2. Ilicic, Zapata (2), Muriel și Malinovskiy au înscris după pauză, iar Atalanta are acum nu mai puțin de 70 goluri în 25 de etape de Serie A.

Mai mult, Atalanta are cel puțin 5 goluri în 5 meciuri din acest sezon de Serie A, performanță care a fost izbutită ultima oară de Milan, în sezonul 1958-1959.

Cu 48 de puncte, Atalanta pare sigură de locul 4 la finalul sezonului, în condițiile în care lupta la titlu în Italia se va da între revelația Lazio, campioana Juventus și Inter. După 4-1 pe teren propriu cu Valencia, italienii pot da chiar peste Real Madrid sau Barcelona, în următoarea fază din Liga Campionilor.

Barcelona, 62 de goluri în La Liga. Cel mai bun atac din Spania

Prin comparație, Barcelona a marcat 62 de goluri în 25 de etape din La Liga, având, totuși, cel mai bun atac din campionatul Spaniei.

Real Madrid stă mult mai rău din acest punct de vedere, înainte de El Clasico. Problemele din ofensiva lui Zidane s-au văzut, iar madrilenii au 46 de goluri marcate, mult sub performanța izbutită de Atalanta în Italia.

Publicat: 01 03. 2020, 19:10
Actualizat: 01 03. 2020, 23:27