Reacția lui Florin Andone, după ce a reușit ”dubla” pentru Galatasaray. Ce spune românul, înainte de meciul cu Real Madrid

Florin Andone (26 de ani) a fost decisiv pentru Galatasaray în ultima etapă din Turcia. Echipa românului s-a impus cu 3-2 în fața celor de la Sivasspor, iar Andone a bifat o ”dublă”. Al treilea gol al gazdelor a fost marcat de olandezul Ryan Babel.

Pentru Galatasaray urmează un duel ”de foc” în Champions League, cu Real Madrid: ”Aveam nevoie de aceste trei puncte. Ne-am dorit mult această victorie. Ne-am întors de la echipele naționale cu un succes. Sunt fericit să înscriu goluri. Sper că acestea au fost doar primele două goluri pentru Galatasaray și că acestea vor deveni repede istorie. Partida de astăzi mi-a dat multă încredere. Trebuie să muncesc pentru a ajunge la cel mai bun nivel al meu”, a declarat Florin Andone, după meciul cu Sivasspor.

Fatih Terim i-a dat încredere lui Florin Andone și l-a introdus titular în meciul dintre Galatasaray și Sivasspor, iar românul nu a dezamăgit. În minutul 22, atacantul a pornit de la 40 de metri de poarta lui Samassa, a driblat doi fotbaliști și a tras puternic din marginea careului.Mingea trimisă de Andone s-a oprit în vinclul porții lui Sivasspor, iar românul a ridicat stadionul în aer. Acesta a reușit ”dubla” în minutul 42, din penalty

VIDEO aici cu golurile marcate de Florin Andone

Cotat la 4.5 milioane de euro, Florin Andone a mai evoluat în patru jocuri oficiale pentru Galatasaray. Turcii l-au împrumutat în această vară, de la Brighton&Hove Albion, în schimbul a 700.000 de euro. Andone s-a descurcat bine și în Anglia, unde a marcat șase goluri în 30 de partide.

Publicat: 19 10. 2019, 08:36
Actualizat: 19 10. 2019, 08:55