Radu Drăgușin, luat direct în colimator, pe lunetă, de Mitică Dragomir, după România – Columbia, 2-3! Milionarul nu are milă de fotbalistul lui Tottenham. „L-a copleșit presiunea. Bine că l-a scos Iordănescu”. EXCLUSIV

Dumitru Dragomir a dezvăluit pentru ProSport că este dezamăgit de prestația pe care Radu Drăguși a avut-o în prima repriză cu Columbia.

România – Columbia, 2-3 se anunța cel mai greu meci de verificare al tricolorilor înaintea startului EURO 2024 din seria partidelor amicale ale jucătorilor lui Edi Iordănescu.

În acest meci selecționerul României a verificat potențialul și altor jucători pe unele posturi considerate deficitare la națională, dar și-a dat seama că și unii senatori de drept din primul „11″ sunt într-o evidentă scădere de formă.

Radu Drăgușin, luat direct în colimator, pe lunetă, de Mitică Dragomir. „Trebuie să își revină cât mai repde că la EURO nu poate juca așa!”

Dumitru Dragomir a sps pentru ProSport că una dintre verigile slabe din defensiva României în partida cu Columbia a fost chiar jucătorul lui Tottenham, Radu Dragușin.

„A fost un test util pentru toată lumea. Și noi, dar și Edi ne-am dat seama de multe lucruri. Am început să avem mari probleme în apărare, iar după părerea mea Drăgușin e într-o scădere de formă. A jucat foarte slab în cele 45 de minute ale sale din meciul cu Columbia. Iar la nivelul ăsta nu poți să faci asemenea greșeli în marcaj, pentru că la EURO ești mâncat. Edi a procedat corect că l-a scos la pauză și i-a dat șansă lui Nedelcearu să joace și el. Și a facut-o mai bine decât Drăgușin.

A fost mai exact în intervenții și a fost periculos și la fazele fixe din atac. Eu cred totuși că presiunea l-a cam copleșit pe Radu Drăgușin. Au tot fost în ultimele luni declarații pompoase făcute de unul si altul la adresa lui, iar când a întrat să joace nu a fost top, așa cum se spune. Însă, e tânăr și are timp să își revină, dar lucrul ăsta trebuie să îl facă cât mai repede, deoarece e jale dacă la EURO se va prezenta la fel ca la meciul cu Columbia”, a spus Dumitru Dragomir, pentru ProSport.

Edi Iordănescu a explicat mutarea surprinzătoare din meciul contra Columbiei: „L-am schimbat pe Drăgușin la pauză pentru că s-a simțit puțin încărcat”

Edi Iordănescu a explicat după finalul partidei cu Columbia, 2-3, decizia schimbării lui Radu Drăgușin cu Ionuț Nedelcearu după primele 45 de minute ale partidei.

Radu Drăgușin are nevoie să devină certitudine. L-am schimbat la pauză pentru că s-a simțit puțin încărcat, așa e când nu joci.

Și el, ca și alții trebuie, să înceapă să joace mai mult la echipele lor de club”, a spus Edi Iordănescu.

Publicat: 27 03. 2024, 10:37
Actualizat: 27 03. 2024, 10:47