Puțină istorie: finlandezii nu s-au calificat niciodată în dauna noastră în cupele europene! Dar le-au învins pe Dinamo și pe Victoria înainte de 1989

kuusysi lahti - steaua 0-1

Tradiția este de partea noastră în confruntările cu reprezentantele fotbalului finlandez la nivel de cluburi. Mai mult, la tineret, Under 21, România a dispus curând de Finlanda de două ori: 4-1 acasă și 3-1 în deplasare. CFR Cluj întâlnește în această seară pe KuPS Kuopio, de la ora 18.30, pentru un loc în grupele Europa League.

Recordul stabilit de Steaua, în 1986, la Helsinki. FOTO | Tribunele erau acoperite de zăpadă, dar finlandezii au luat cu asalt stadionul. Pițurcă a stricat sărbătoarea națională

Dinamo a înfruntat-o de 6 ori pe Kuusysi Lahti

Kuusysi, care în finlandeză înseamnă 69, este una dintre echipele cu care fotbalul românesc s-a întâlnit de cele mai multe ori, în 8 partide (6 Dinamo, 2 Steaua). Ne referim la trecut despre ea și pentru că nu mai există, în 1996, din cauza unor probleme financiare acute, s-a unit cu cealaltă echipă a orașului, Reipas, rezultând FC Lahti.

Kuusysi a fost unul dintre obstacolele de care a trebuit să treacă Steaua în 1985/86 pentru a câștiga Cupa Campionilor Europeni, atingerea acelor sferturi de finală fiind de asemenea și cea mai bună performanță externă a fotbalului de club finlandez.

Cu MYPA-47 ne-am întâlnit în 4 meciuri. A fost echipa finlandeză care ne-a adus cele mai mari emoții, atunci când s-a confruntat cu FC Timișoara. Aceasta, după ce învinsese în Finlanda cu 2-1, la meciul retur de la Timișoara, în minutul 25 era un stupefiant 3-0 pentru echipa nordică, rezultat consemnat la pauză. A urmat o cursă de urmărire în partea a doua, încheiată în minutul 89 cu golul de 3-3, cel al calificării ce părea imposibilă la un moment dat.

KuPS a mai jucat cu Gaz Metan Mediaș

Se poate observa că și cu KuPS, actiuala adversară a CFR-ului, s-a mai întâlnit fotbalul românesc, prin Gaz Metan Mediaș, asta în urmă cu 9 ani, când reprezentanta noastră a reușit să întoarcă la Mediaș înfrângerea la limită de la Kuopio, din prima manșă.

Întâlnirile româno-finlandeze din cupele europene

Cupa Campionilor Europeni, turul 1
14.09.1983 Lahti: KUUSYSI LAHTI – DINAMO BUCUREȘTI 0-1 (0-0)
28.09.1983 București: DINAMO BUCUREȘTI – KUUSYSI LAHTI 3-0 (0-0)

Cupa Campionilor Europeni, sferturi de finală
05.03.1986 București: STEAUA BUCUREȘTI – KUUSYSI LAHTI 0-0
19.03.1986 Helsinki: KUUSYSI LAHTI – STEAUA BUCUREȘTI 0-1 (0-0)

Cupa Cupelor, turul 1
07.09.1988 București: DINAMO BUCUREȘTI – KUUSYSI LAHTI 3-0 (1-0)
05.10.1988 Lahti: KUUSYSI LAHTI – DINAMO BUCUREȘTI 0-3 (0-2)

26.07.2012 Myllykoski: MYPA-47 MYLLYKOSKI – RAPID BUCUREȘTI 0-2 (0-2) C3

Bilanț meciuri: 16 partide, 11 victorii românești, 2 egaluri, 3 victorii finlandeze
Calificări: 8 românești, niciuna finlandeză

Publicat: 01 10. 2020, 07:35