Profesorul Pep Guardiola fără milă cu elevul Mikel Arteta, la reluarea sezonului din Premier League! Manchester City – Arsenal 3-0 | VIDEO

Manchester City a câștigat la scor de neprezentare primul meci disputat după reluarea sezonului din Premier League. Pep Guardiola nu a avut milă de fostul lui elev, Mikel Arteta, într-o partidă care a contat pentru etapa a 28-a.

Arsenal nu a ieșit bine din perioada de pauză competițională impusă de pandemia de coronavirus. „Tunarii” au pierdut la scor, 0-3 (VIDEO AICI), la Manchester City, într-un meci care ar fi trebuit să se desfășoare înaintea pandemiei de coronavirus, atunci când echipa lui Arteta avea o formă de invindiat.

Profesorul Pep Guardiola fără milă cu elevul Mikel Arteta: Manchester City – Arsenal 3-0

Pentru „cetățeni” a deschis scorul Sterling (45+2), iar De Bruyne a mărit avantajul imediat după pauză (51), când a transformat un penalty.

În prelungirile partidei, Foden a pus latul la o minge revenită din bara porții și a consfințit scorul final. Manchester City – Arsenal 3-0, iar echipa lui Guardiola adună 60 de puncte în clasamentul Premier League.

De partea cealaltă, Arsenal are 40 de puncte și este la cinci pași de Manchester United, care ocupă locul 5.

Dacă Premier League abia s-a urnit, Bundesliga este aproape de final. Bayern este deja câștigătoarea titlului, iar marea rivală a bavarezilor, Borussia Dortmund a produs surpriza miercuri și a pierdut acasă, cu Mainz.

Și în Italia s-a reluat sezonul. Napoli este noua deținătoare a Cupei Italiei, după victoria cu Juventus.

Publicat: 18 06. 2020, 00:51
Actualizat: 18 06. 2020, 00:56