Probleme pentru sirianul „care face cât toți Moruțanii la un loc”. Mahmoud Al-Mawas a debutat la FC Botoșani, deși suferă de frig în România. „I-au înghețat picioarele”

Mahmoud Al Mawas si Florin Plamada in meciul de fotbal dintre FC Botosani-Astra Giurgiu din etapa a XIII-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Botosani, vineri, 11 noiembrie 2020. © FOTO:Ionut Tabultoc/Sport Picture

Mahmoud Al-Mawas a debutat la FC Botoșani în duelul cu Astra Giurgiu, din etapa cu numărul 13 din Liga 1. Internaționalul sirian a fost trimis pe teren încă din primul minut, deși Marius Croitoru a spus că jucătorul se adaptează mai greu temperaturilor scăzute din România.

FC Botoșani a anunțat pe Facebook că Mahmoud Al-Mawas va fi titular în partida cu Astra Giurgiu. Într-o oră s-au strâns patru mii de reacții și aproape două mii de comentarii. Transferul internaționalul sirian a fost cea mai așteptată tranzacție din această iarnă de la FC Botoșani.

Afacerea a fost pusă sub semnul întrebării, pentru că după ce și-au dat acordul pentru contract, jucătorii și impresarii lui nu au mai răspuns două săptămâni la telefon. S-a aflat că Mahmoud Al-Mawas a avut probleme mari acasă, după ce ar fi fost jefuit și de aceea ar fi semnat mai greu înțelegerea.

Valeriu Iftime este convins că transferul lui Mahmoud Al-Mawas va aduce calitate în jocul echipei lui Marius Croioru, dar a „mirosit” și o afacere.

„Au aflat numărul meu de telefon și îmi dau mesaje fanii: >. Extraordinar! E un moment pe care trebuie să-l tratăm atent. E o bombă nucleară. Mă duc și fac magazin acolo, în Siria! Pe cuvântul meu, serios vorbesc. Câți au ăștia? 20 de milioane de locuitori, facem 10 milioane de tricouri.

Știe președintele meu. Păi, e afacere mai tare decât toți Moruțanii la un loc. M-a întrebat cine vinde acolo. Mă duc eu cu el. Facem o tarabă, poze și asta a fost. Exagerez puțin, dar e o pârtie pe care dacă nu o exploatăm, suntem proști”, a declarat Valeriu Iftime, pentru GSP.ro.

În minutul 30, noua achiziție a moldovenilor a ratat și o ocazie mare. A primit mingea în careu cu dreptul și a șutat cu stângul, chiar pe direcția portarului care a reușit să rețină. Al-Mawas a obținut în minutul 68 lovitura de la 11 metri din care Keyta a egalat. 1-1 a fost rezultatul final al partidei.

Mahmoud Al-Mawas, blocat de frigul din România

Toată lumea așteaptă să vadă cum se va adapta fotbalistul care a jucat 44 de partide în naționala Siriei. Temperaturile din România sunt o mare problemă pentru el. Valeriu Iftime este convins că jucătorului „îi trebuie izmene când vine vremea rece”, iar Marius Croitoru a dezvăluit că după 5 minute, pe teren, i-au înghețat picioarele

„E speriat, săracul. El reacționează bine, doar că va dați seama, mișcările lui și dinamica lui sunt total diferite. În 5 minute după ce a ieșit pe teren, i-au înghețat picioarele.

Vă dați seama, venind de la 30 de grade Celsius la -5, e inuman să poți să suporți astfel de diferențe de temperatură. Nu s-a speriat de ninsoare, pentru că nu a nins foarte mult, dar pe el frigul îl termină”, a spus Marius Croitoru.

La națională, Al-Mawas a marcat de două ori în cele cinci partide jucate până acum de Siria în preliminariile Mondialului din 2022.

Publicat: 11 12. 2020, 18:43
Actualizat: 11 12. 2020, 20:42