Probleme în „paradisul de la FCSB”? Dennis Man și Florin Tănase nu s-au înțeles cine să execute lovitura de la 11 metri. Cum a rezolvat disputa antrenorul Toni Petrea | VIDEO

FCSB a făcut spectacol în partida cu FC Voluntari, echipă care a câștigat în tur cu 2-1. Dennis Man a deschis scorul, iar Florin Tănase a majorat diferența dintr-un penalty. Între cei doi jucători a existat o mică divergență înainte de executarea loviturii de la 11 metri. Antrenorul Toni Petrea a rezolvat problema.

FCSB nu a avut emoții în duelul cu FC Voluntari. Dennis Man a deschis scorul în prima repriză, după o fază frumoasă, în care apărarea adversă a fost pusă la podea, iar tabela s-a modificat din nou în minutul 71. Florin Tănase a fost faultat în careu de Achim, iar Dennis Man a luat mingea în mână și a vrut să execute lovitura de la 11 metri.

Au fost câteva secunde de uluială în care cei doi jucători au părut că nu se pun de acord asupra executantului. Man a fost primul care s-a uitat spre banca de rezerve și a cerut voie să execute, în speranța că va reuși golul cu numărul 15 din acest campionat.

Antrenorul Toni Petrea nu a ținut cont de cutuma portivit căreia jucătorul faultat în careu nu execută lovitura de la 11 metri și l-a desemnat pe Florin Tănase. Căpitanul FCSB i-a luat mingea din mână lui Man și a transformat cu eleganță și a reușit golul cu numărul 13 din acest campionat. (VIDEO AICI)

ECHIPELE DE START

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, I. Cristea, A. Miron, Radunovic – Oaidă, Fl. Tănase – D. Man, F. Coman, Oct. Popescu
Rezerve: Straton – V. Crețu, G. Simion, Soiledis, Vînă, Buziuc, Perianu, D. Olaru, G. Fulga
Antrenor: Toni Petrea

Voluntari: Lavin – C. Costin, Fl. Achim, Armaș, Briceag – Ricardinho, Borțoneanu, A. Ivanov – Mailat, Al. Stoica, Marcelo Lopez
Rezerve: Rîmniceanu, Al. Vlad, Balaur, I. Gheorghe, Droppa, Angelov, Betancor, Al. Ilie, Helder Tavares
Antrenor: Bogdan Andone

Publicat: 22 01. 2021, 21:45
Actualizat: 22 01. 2021, 22:02