Prima reacție din tabăra CFR-ului după înfrângerea cu Slavia, din play-off-ul Ligii Campionilor! Cum au greșit campionii la gol: „Ne-a costat!”

George Țucudean (27 de ani) a jucat doar 45 de minute în CFR Cluj – Slavia 0-1, returul play-off-ului Ligii Campionilor, și a ratat două șanse mari de gol. Atacantul din Gruia spune că, atât lui, cât și colegilor le-a lipsit inspirația la finalizare în momentele cheie. Țucudean e încrezător că CFR va arăta altfel în returul din Cehia și spune că trupa lui Dan Petrescu se poate întoarce calificată în țară.

Țucudean a ratat două șanse extrem de importante în prima repriză! În minutul 8 și în minutul 27. Prima dată, după un contraatac purtat foarte bine de Djokovic și Omrani, când atacantul din Arad a fost blocat în ultima clipă. Apoi, chiar înainte de faza golului cehilor, când portarul Kolar a respins cu un reflex uluitor o lovitură de cap din apropiere.

„Am avut ocazii multe, nu am fost inspirați la finalizare. Am avut și eu, dacă eram mai ispirat… În repriz a doua am dominat, a fost și acel penalty, dar nu a căzut golul. Știam ce ne așteaptă, că sunt jucători care ajung foarte repede în careul nostru. Aleargă foarte dintr-un careu în altul. Cu toate astea, puteam să marcăm. Repriza a doua ne-am montat, trebuia să marcăm.

(n.r. – la gol) Am ieșit fără să ne uităm la oameni și asta ne-a costat. Cu siguranță vom face un meci bun în retur și sper să ne întoarcem calificați”, a spus George Țucudean, imediat după meci, la DigiSport.

Returul dintre CFR și Slavia se joacă miercura viitoare, pe 28 august, în Cehia, și pleacă de la 1-0 pentru echipa lui Stanciu și Băluță.

Publicat: 21 08. 2019, 00:11
Actualizat: 21 08. 2019, 00:12