Presa din Armenia dezvăluie ce prag negativ a atins naționala după eșecul cu România!

Antrenorul Armeniei, Joaquín Caparrós, reactioneaza in meciul de fotbal dintre Romania si Armenia, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, luni 11 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

După un rezultat de egalitate cu Islanda, 1-1, prima reprezentativă a Armeniei nu a reușit să obțină un alt punct în actuala pauză internațională, pierzând returul contra României cu 0-1, în cadrul grupei J a preliminariilor Campionatului Mondial, ediția 2022.

Echipa antrenată de Joaquin Caparros a avut o prestație slabă în prima repriză de pe Stadionul Steaua și o încercare de revenire în cea de-a doua, lucruri speculate și în presa armeană.

În publicația Inter Football, dar și în alte periodice, a fost făcută o analiză a jocului Armeniei împotriva României, fiind scoasă în evidență și maniera în care jucătorii lui Mirel Rădoi au reușit să se apere.

Astfel, publicația din Armenia a remarcat poziționarea în teren a jucătorilor români, dar și competența acestora în plan defensiv. În plus, au recunoscut meritele portarului Yurchenko, care reușit să apere inclusiv o lovitură liberă executată de Ianis Hagi.

„În prima repriză, jucătorii selecționatei României au avut atât un avantaj teritorial, cât și unul al jocului. Înainte de pauză, gazdele au avut mai multe ocazii de a-și dubla avantajul, dar Yurchenko ne-a salvat echipa în câteva rânduri.

La pauză, Joaquin Caparros a făcut trei schimbări odată. Aceste modificări au mai îmbunătățit parțial jocul Armeniei, ca rezultat al faptului că am avut mai mulți fotbaliști de gol.

În timp, românii au anihilat avantajul băieților noștri. Timpul a trecut, iar băieții echipei noastre nu au reușit să asedieze careul adversarilor. Echipa României s-a apărat într-o manieră foarte competentă” a scris publicația Inter Football.

Armenia, fără victorie de șapte meciuri

În același sens, și cei de la VNews au subliniat faptul că Armenia a ajuns la al șaptelea meci fără victorie, ultimul rezultat pozitiv fiind chiar cel din meciul tur, contra României, scor 3-2.

„7 meciuri: Echipa lui Joaquin Caparros nu poate să câștige (inclusiv în meciurile amicale). Ultima dată când naționala Armeniei a câștigat a fost pe 31 martie. Atunci s-a jucat primul meci contra României, când jucătorii noștri au dat dovadă de o mare determinare, câștigând cu 3-2.

După acest meci, echipa Armeniei a jucat 7 meciuri, a suferit 3 înfrângeri, iar 4 s-au terminat la egalitate. Înainte de această serie, Armenia se bucura de cinci victorii consecutive pentru prima dată în istoria ei” au scris cei de la VNews.

În ceea ce privește meciurile de calificare pentru Mondialul din Qatar, Armenia mai are de jucat cu Macedonia de Nord pe teren propriu, urmând ca în ultima partidă să primească vizita Germaniei, formație calificată deja la turneul final.

Publicat: 12 10. 2021, 13:28