Prea mici pentru „plasa de stele”. Oțelul – Steaua 0-3. Campioana rămâne pe primul loc | GALERIE FOTO

• Steaua și-a asigurat primul loc în clasament după Victoria cu 3-0 de la Galați.
  • Campioana a mai avut două bare
  • Oțelul a jucat cu un om în minus după eliminarea lui Helder din minutul 16

Steaua a venit cu orgoliul rănit la Galați, după ce joia trecută pierduse cu 1-3 la Kiev, în Europa League. Doar printr-o singură schimbare, titularizarea lui Rusescu în locul lui Iancu, Constantin Gâlcă a arătat că are un prim „11” mult mai valoros decât în partida anterioară cu ucranienii de la Dinamo.

Oțelul, în schimb, nu a arătat niciodată atât de moale. Chiar dacă și în sezonul trecut s-a bătut pentru evitarea retrogradării, echipa era mult mai valoroasă. Ba chiar, roș-albaștrii n-au putut să plece cu cele trei puncte în ultima deplasare de la Galați și doar datorită prestației slabe a arbitrului Dima au ciupit totuși un punct. Nici titularizarea, în premieră, a lui Cernat nu propunea ceva promițător în fața unei formații campioane care alinia cel mai bun „11” posibil.

Sănmărtean a fost din nou aproape de gol din corner

Steaua și-a asigurat cele trei puncte încă din prima repriză. Oțelul a dat senzația că poate pune în pericol poarta lui Arlauskis prin cele două ocazii din debutul meciului,  Cernat (min. 3) și Brigido (min. 5). Dar nu putea evita catastrofa. Și a fost dezastru după ce închizătorul Helder a încasat două galbene în decurs de numai 12 minute! Primul avertisment, acordat cam ușor de arbitrul Popa, al doilea, dat pe merit pentru un fault din spate. Cu un om mai puțin, misiunea Oțelului de a rezista în fața Stelei chiar și până la pauză era una imposibilă.

În minutul 21, Cristi Tănase a șutat cu pământul astfel că Hotoboc, bătrânul portar care în 1999 debuta în Liga 1 chiar sub tricoul Stelei, a respins mingea în față, lucru ce i-a permis lui Latovlevici să împingă mingea în plasă.

Degringolada din apărarea gălățenilor a continuat și după numai două minute, când Sânmărtean a dus scorul la 2-0. Lucian a profitat de ieșirea întârziată a lui Popescu și de „dansul” lui Miron, care în loc să intervină decis, el s-a ferit ca nu cumva să-l deranjeze pe stelist. Formația bucureșteană avea deja toate punctele în buzunar și nu mai era nevoie decât de spectacol. Iar Rusescu a fost aproape de a finaliza ca un mare jucător în minutul 33, când a reluat cu effect la vinclu o minge din interiorul careului. Până la pauză, Keșeru și-a trecut și el în cont o bună ocazie, minutul 43, dar Hotoboc a reușit să pareze. Iar Sănmărtean  a dat senzația că poate repeta golul din partida cu Gaz Metan și a trimis în minutul 45, mingea în bara transversală, direct din corner!

Rusescu a avut și el o bară

După pauză, jocul a devenit unul plictisitor. Oțelul nu avea decât misiunea de a limita proproțiile scorului. Steaua a combinat mult la mijlocul terenului prin Tănase și Sănmărtean, iar ocaziile au curs la poarta gălățenilor. În minutul 61, Rusescu a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri, iar Hotoboc a respins greu în bara transversală.

Mai norocos decât colegii săi din atac, Szukala și-a văzut numele înscris pe tabela de marcaj în minutul 63, când a reluat cu capul o minge așezată, din nou din corner, de Sănmărtean, chiar pe linia porții.

Cu doar trei goluri primite și două bare în dreptul steliștilor, Oțelul a scăpat totuși ieftin după contactul cu stelele lui Gâlcă.

INTRĂ‚ ÎN GALERIA FOTO PENTRU MAI MULTE IMAGINI

Sânmărtean a marcat din nou pentru Steaua, iar în minutul 45 mijlocașul campioanei putea face „dubla”, direct din corner

OȚELUL- STEAUA 0-3 (0-2)

Au marcat: Latovlevici (21), Sănmărtean (23) și Szukala (63)

OȚELUL: Hotoboc – Mișelăricu, Șipovic, Miron, Popescu – Cojoc, Helder – Brigido (73 Zaharia), Cernat (cpt.) (56 Avdic), I. Popa (45 Cucu)- Jula

Rezerve: Vlasie, Murgoci, Milea, Tudorie

Antrenor: Tibor Selymes

STEAUA: Arlauskis – Papp, Szukala (86 Râpă), Varela ( 73 Luchin), Latovlevici – Prepeliță, Sănmărtean – Chipciu, Rusescu (67 Iancu), Tănase (cpt.) – Keșeru

Rezerve: Cojocaru, L. Flip, Breeveld, Neagu

Antrenor: Constantin Gâlcă

Cartonașe galbene: Helder (5 și 16)/Tănase (17), Chipciu (45), Latovlevici (51), Iancu (89)