Dinamo plânge după Mihai Eșanu! Portarul Gudmund Kongshavn, două goluri printre picioare în meciul cu Gaz Metan Mediaș | VIDEO

Broks Gudmund Kongshavn suparat alaturi de Calin Vladut Morar bucuros in meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Municipal din Medias, vineri 23 aprilie 2021. © FOTO:Valentin Macrea/SPORT PICTURES

Gudmund Kongshavn, portarul norvegian în vârstă de 30 de ani al lui Dinamo, a încasat rușinos primele două goluri în meciul cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-4.

Meciul dintre Gaz Metan Mediaș și Dinamo s-au întâlnit, în cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, iar trupa lui Mihai Teja s-a impus cu scorul de 4-1.

Medieșenii au deschis scorul în minutul 14, când Vlad Morar a pătruns în careu pe partea stângă și a șutat printre picioarele portarului Gudmund Kongshavn.

Portarul Gudmund Kongshavn, două goluri printre picioare în Gaz Metan Mediaș – Dinamo

După un sfert de oră, Gaz Metan a majorat diferența. Ronaldo Deaconu a pasat foarte bine pentru Ricardo Valente, în colțul careului mic, iar lusitanul a trimis și el tot printre picioarele portarului lui Dinamo.

Deian Sorescu a fost cel care a readus speranța în tabăra „câinilor”, în minutul 35, când a profitat de o greșeală a apărării medieșene. Mihai Velisar a scăpat mingea, aceasta a ajuns la Sorescu, iar jucătorul lui Dinamo a redus din diferență la Mediaș.

Totuși, diferența de un gol nu a durat pentru mult timp. Gaz Metan a marcat din nou, în minutul 39, când Ronaldo Deaconu a șutat din afara careului, același Gudmund Kongshavn s-a aruncat cu întârziere și a mingea a intrat în poartă, ducând scorul astfel la 3-1 pentru medieșeni.

A urmat apoi, în minutul 88, un fault în careu al lui Steliano Filip și un penalty transformat fără probleme de către Chamed, care a dus scorul la 4-1 pentru Gaz Metan.

În urma acestui rezultat, Dinamo coboară pe locul 15, penultimul în clasamentul Ligii 1, direct retrogradabil, cu 15 puncte, după cele trei meciuri disputate în play-out. „Câinii” au ajuns astfel la 13 meciuri fără victorie în Liga 1.

Publicat: 23 04. 2021, 21:11
Actualizat: 23 04. 2021, 22:25