Poli Iași – Viitorul 0-3. Moldovenii au fost umiliți de Viitorul pe teren propriu și sunt aproape retrogradați în Liga 2

Laurentiu Constantin Branescu, Sebastian Mladen si Manuel Ignaciu De Iriondo in meciul de fotbal dintre FC Viitorul Constanta si CSM Politehnica Iasi, restanta din cadrul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 8 aprilie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Când ești pe ultimul loc, nu dai gol de trei etape și îți dai afară primii doi golgeteri înseamnă că fie nu te pricepi la fotbal, fie vrei răul propriei echipe.

Adus să salveze Iașiul, Nicolo Napoli pare din alt film. Cel puțin în play-out. Primind mână liberă din partea noii conduceri, italianul i-a dat afară pe cei mai buni marcatori Andrei Cristea și Calcan, acesta din urmă cel mai în formă jucător în ultima perioadă, iar decizia s-a întors împotriva propriei echipe.

Cu principalele guri de foc aflate în fața televizorului, Poli a fost umilită de Viitorul în Copou, scor 0-3 și a ajuns la al treilea eșec consecutiv. În plus, Iașiul a rămas singura echipă fără gol marcat după patru etape în play-out, iar Liga 2 este tot mai aproape de Copou.

Poli a avut un start bun de meci cu Viitorul, cu două ocazii ratate în primele două minute de Onea (șut pe lângă) și Platini (șut în portar, din unghi), după care a urmat dezastrul.

De Iriondo l-a faultat nepermis în careu pe Benzar, în minutul 6, iar Ciobanu a transformat fără emoții penalty-ul pentru 0-1. Același Ciobanu a dus scorul la 2-0 pentru Viitorul în minutul 22, și tot din penalty, după un fault comis de portarul Brănescu asupra lui Tsoumou, scăpat pe contraatac.

Iașiul nu a avut reacție, a părut anesteziată, iar Viitorul ar fi putut face scor până la pauză, dar Ganea a irosit două bune oportunități. Același Ganea nu a speculat o gafă a lui Baxevanos, în minutul 46, când a ratat de puțin ținta, după ce a rămas singur cu Brănescu.

Viitorul avea să facă 3-0 în prelungirile partidei, când Jo a înscris cu un șut superb, din careu, după o fază plecată de la gafa lui Bușu.

Scor de forfait reușit de Viitorul în Copou, la fel ca și la precedenta vizită la Iași. Dacă atunci au fost învinși de nocturnă, altfel spus de propria neglijență, acum ieșenii au căzut pradă războiului intern dus pe toate fronturile. Atât în birouri, cât și în vestiar.

Viitorul acumulează 22 de puncte și face un pas poate decisiv în lupta pentru salvarea de la retrogradare, în timp ce Poli este cu un pas și jumătate în ”B”. Și se mai poate salva doar printr-o minune. Dar la ce haos e în Copou, parcă și o minune ar fi prea puțin…

Poli Iași a suferit o nouă umilință pe teren propriu în play-out-ul din Liga 1, scor 0-3 cu Viitorul, după un meci în care moldovenii n-au contat deloc.

Fără Andrei Cristea și Andreias Calcan „executați” de antrenorul Nicolo Napoli, Iași n-a mișcat! Trupa lui Cătălin Anghel a început în forță partida și după doar 6 minute obținea o lovitură de pedeapsă.

De Iriondo l-a faultat în careu pe căpitanul Romario Benzar, iar arbitrul Ionuț Coza a dictat lovitură de la 11 metri. Andrei Ciobanu l-a învins fără emoții pe portarul Laurențiu Brănescu.

Același Ciobanu avea să majoreze diferența în minutul 22, tot dintr-un penalty, după ce Brănescu l-a faultat pe Tsoumou în suprafața de pedeapsă. Jo Santos a semnat scorul final cu un șut puternic din 7 metri în prelungirile meciului.

Poli Iași se scufundă tot mai tare în clasament! Moldovenii sunt pe ultimul loc, cu doar 14 puncte și un golaveraj dezastruos: 0-6. De partea cealaltă, Viitorul este pe locul 7 din play-out, cu 22 de puncte.

Poli Iași – Viitorul 0-3 (Ciobanu ‘7 pen., ’22 pen., Jo Santos 90+2)

min. 90+3: FINAL DE MECI!
min. 90+2: GOOOL VIITORUL!
Jo Santos duce scorul la 3-0 cu un șut din 7 metri!
min. 71:
Ciobanu execută un corner de pe partea dreaptă, dar moldovenii resping din mijlocul careului.
min. 52:
Ieșenii încearcă să revină în joc, însă șuturile lor de la distanță sunt slabe.
A început repriza secundă!

min 45: PAUZĂ!
min. 22: GOOOL VIITORUL!
Același Andrei Ciobanu înscrie din nou dintr-o lovitură de pedeapsă!
min. 20:
Cosmin Matei îl lansează pe Tsoumou, care e faultat în careu de portarul Brănescu și arbitrul arată punctul cu var.
min. 7: GOOOL VIITORUL!
Ciobanu a deschis scorul pentru oaspeți din penalty!
min. 6: De Iriondo îl faultează pe Romario Benzare și arbitrul dictează lovitură de la 11 metri!
min. 1: A început meciul!

Poli Iași – Viitorul, Live VIDEO Online, etapa 4 din playout

După ce atât el, cât și Andrei Cristea au fost excluși din lot de către antrenorul Nicolo Napoli, Andreias Calcan și-a reziliat contractul cu Poli Iași, pe cale amiabilă.

Napoli are veşti bune în perspectiva duelului cu dobrogenii, Platini, Passaglia şi Vega, care au avut COVID-19, urmând a reveni. Singura absenţă a gazdelor va fi cea a lui Răzvan Popa

„De jucători depinde să ne salvăm de la retrogradare, cred că ei înţeleg gravitatea situaţiei şi doresc să iasă din această pasă proastă, doresc să facă puncte. Deocamdată suntem în acest blocaj pe care nu putem să-l depăşim”, a declarat Gică Popescu după partida de la Voluntari.

Oficialii formației din Ovidiu au reclamat faptul că echipa lor este singura din Liga I nevoită să joace patru meciuri în zece zile, dintre care trei în deplasare.

Viitorul a câștigat trei puncte în ultimele cinci meciuri de campionat, cu golaveraj 2-6. Viitorul Constanța nu a pierdut în ultimele 11 vizite pe terenul celor de la Poli Iași. În ultimul duel disputat în Copou s-a impus cu scorul de 3-0

Echipe de start:

Poli Iași: Brănescu – Onea, De Iriondo, Baxevanos, Bușu (cpt.) – Mihalache – Almada Soares, Vanzo, Passaglia, Antonio Stan – Duranovic. Antrenor: Nicolo Napoli

Viitorul: Cojocaru – Benzar (cpt.), Mladen, Dobrosavlevici, Pedroso – C. Matei, Artean, Boboc – Ganea, Tsoumou, Ciobanu. Antrenor: Cătălin Anghel

Publicat: 29 04. 2021, 13:40
Actualizat: 29 04. 2021, 18:05