Arbitrul Adrian Cojocaru a decis repetarea loviturii de pedeapsă după ce Ciprian Deac marcase în primă instanță

Ciprian Ioan Deac rateaza un penalty executat la poarta lui Mihai Maximilian Popa la meciul de fotbal dintre FC Voluntari si CFR Cluj, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, duminica 24 aprilie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CFR Cluj s-a impus în fața celor de FC Voluntari, în deplasare, scor 1-0, meci disputat în cadrul etapei a șasea a play-off-ului Ligii 1.

Datorită acestei victorii campioana en-titre a mărit diferența față de locul doi, în acest moment fiind cinci puncte între liderul CFR și FCSB.

Minutul trei al partidei a oferit faza meciului, în momentul în care arbitrul Adrian Cojocaru a dictat repetarea penalty-ului obținut de atacantul Debeljuh.

În minutul doi al partidei contra celor de la FC Voluntari, Ion Gheorghe l-a faultat în careu pe atacantul croat de la CFR Cluj Gabriel Debeljuh, iar centralul partidei a acordat lovitură de pedeapsă.

Ciprian Deac a marcat în primă instanță, dar arbitrul Adrian Cojocaru a decis ca lovitura de la 11 metri să fie repetată. A doua oară, căpitanul Ciprian Deac a ratat, portarul Mihai Popa reușind să respingă șutul.

Căpitanul clujenilor s-a revanșat în minutul 82 când a trimis o centrare perfectă către Nana Boteng, care a reușit să marcheze singurul gol al partidei contra ilfovenilor.

Această victorie o obligă pe FCSB să câștige împotriva Farului, luni seara pentru a mai avea șanse la titlu. Pentru roș-albaștrii poate fi o partidă facilă, datorită faptului că echipa lui Gică Hagi nu va putea să-și utilizeze cei mai buni atacanți. Jefte, golgheterul campionatului, a ieșit etapa trecută accidentat, iar Adrian Petre a fost eliminat. Cel mai probabil Hagi va începe cu fostul dinamovist Robert Moldoveanu în primul „11”.

Publicat: 24 04. 2022, 19:42
Actualizat: 24 04. 2022, 21:32