Penalty refuzat Universității Craiova în meciul cu Sepsi OSK. Eroare mare de arbitraj. „Este un atac destul de brutal!”

Alexandru Mateiu (C) in meciul de fotbal dintre echipele U Craiova - ACS Sepsi Osk etapa 1 Liga 1 disputat pe stadionul ,, Ion Oblemenco ,, din craiova sambata 17 aprilie 2021 . REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Universitatea Craiova a remizat cu Sepsi OSK, scor 0-0, în prima etapă a play-off-ului Ligii 1, iar arbitrul Horia Mladinovici nu a acordat un penalty pentru oltenii lui Marinos Ouzounidis.

Mirel Albon și George Florescu au analizat meciul Universitatea Craiova – Sepsi OSK, scor 0-0, iar cei doi cred că gazdele ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 80 al partidei de pe „Ion Oblemenco”.

În minutul 80, Alexandru Cicâldău a încercat să ajungă la mingea centrată de Ivan Mamut din partea stângă, mijlocașul oltenilor a intrat prin alunecare în careul de 6 metri al lui Sepsi și a fost călcat de fundașul Marius Ștefănescu. Alexandru Cicâldău a acuzat dureri în zona genunchiului și n-a mai putut continua partida.

Penalty refuzat Universității Craiova în meciul cu Sepsi OSK

„Nu cred că vrea să-l calce pe Cicâldău, dar după regulament e penalty. E o neglijenţă a lui Ştefănescu, îşi calcă adversarul când mingea e în joc. E penalty. A căzut pe genunchi cu tot corpul, a avut probleme la ligamentele din spate”, a spus Mirel Albon, conform Look Sport.

„Este un atac destul de brutal. Dar trebuie să vedem faza de la început la sfârşit. Jucătorul de Sepsi se dezechilibrează puţin în aer, încearcă să păşească peste Cicâldău, care a făcut alunecare şi n-a ajuns la minge. Din inerţie, Cicâldău a ajuns sub crampoanele jucătorului de la Sepsi”, a adăugat și George Florescu.

Ștefan Baiaram ratează play-off-ul Ligii 1

Alexandru Cicâldău nu este singurul fotbalist al celor de la Universitatea Craiova care s-a accidentat în partida cu Sepsi OSK. Ștefan Baiaram s-a rupt în minutul 2 al meciului de pe „Ion Oblemenco” și a fost transportat de urgență la spital pentru a primi îngrijiri medicale. Fotbalist în vârstă de 18 ani a revenit lângă coechipierii săi la finalul partidei și a primit verdictul medicilor. Acesta a suferit o entorsă și va ratat tot play-off-ul.

Asta nu e tot! Elvir Koljic nu a făcut parte din lotul oltenilor pentru partida cu Sepsi OSK, toate acestea din cauza unor probleme medicale. ProSport a anunțat că atacantul va pleca în Portugalia pentru a efectua un control medical amănunțit.

Publicat: 18 04. 2021, 10:07