Penalty controversat primit de Chindia la Craiova! Oltenii au protestat vehement | VIDEO

Chindia Târgoviște a dat lovitura la Craiova și a deschis scorul după 29 de minute în fața echipei lui Cristiano Bergodi, după ce a primit însă o lovitură de pedeapsă controversată.

Vârful Daniel Popa a deschis scorul pentru oaspeți în Bănie, după ce a tras puternic de la punctul cu var, învingându-l cu emoții pe italianul Pigliacelli.

Chindia a jucat cu mult curaj până la faza golului, mult mai bine decât a făcut-o luni, atunci când a pierdut clar partida cu FCSB, scor 0-2. Duelul dintre Craiova și Chindia este Live Video Online pe prosport.ro.

Chindia a primit un penalty controversat la Craiova

În minutul 29, s-a petrecut un moment extrem de important. Cătălin Popa a acordat un penalty discutabil la duelul dintre Marius Constantin și Florea, în condițiile în care mai degrabă vârful Chindiei caută contactul și cade spectaculos în careu.

Revenit la Chindia de la Dinamo, Daniel Popa a șutat puternic de la 11 metri și l-a învins pe Pigliacelli. A rămas singurul gol al meciului de la Craiova.

În tricoul lui Dinamo, Daniel Popa, care a împlinit vârsta de 25 de ani pe 14 iulie, a câștigat Cupa Ligii, în 2017, sub comanda lui Cosmin Contra.

Daniel Popa are o singură selecție la echipa națională U21 a României. Atacantul împrumutat acum la Chindia a fost folosit în partida cu Danemarca U21, în urmă cu patru ani.

CS U Craiova – Chindia Târgoviște | Echipele de start

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – I. Mitran, M. Constantin, Acka, Papp – Nistor, Ov. Bic, Căpățînă – Baiaram, Tudorie, Ofosu
Rezerve: I. Popescu – Șt. Vlădoiu, Ct. Olteanu, Cîmpanu, V. Constantin, Mateiu, Bărbuț, A. Ivan, Mamut
Antrenor: Cristiano Bergodi

Chindia Târgoviște: Aioani – Căpușă, Pițian, P. Iacob, Fomba – Neguț, M. Dulca, V. Rață, D. Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
Rezerve: D. Moldovan, Yameoho, A. Ioniță, Neicuțescu, Martan, Atanase, Berisha, Cherchez, M. Costea
Antrenor: Emil Săndoi

Publicat: 06 11. 2020, 22:22
Actualizat: 13 11. 2020, 23:52