Palmares pozitiv al tricolorilor în fața Angliei! Îl strică Mirel Rădoi la Middlesbrough? Lista meciurilor contra britanicilor

Meciul contra Angliei, azi ora 19.00 la Middlesbrough, va fi al 718-lea din istoria echipei naționale. Bilanțul la zi al naționalei este următorul: 317 victorii, 183 egaluri, 217 înfrângeri, 1180-919 golaveraj.

Cu reprezentativa Angliei, campioană mondială în 1966, am început să ne confruntăm de-acum 82 de ani. Din cele 11 confruntări, 7 au fost cu miză și doar 4 au fost partide amicale. Pare incredibil în contextul actual, dar avem bilanț pozitiv.

Naționala pregătită de Mirel Rădoi va juca duminică, la Middlesbrough, într-un amical cu Anglia. Partida poate fi urmărită Live Video Online pe Prosport.ro.

Un bilanț la care au trudit generațiile trecute de fotbaliști adevărați pe care i-a avut România, având nu de puține ori câștig de cauză atunci când am fost în aceleași grupe, de CE sau CM, astfel încât acestea sunt unele dintre cele mai frumoase amintiri legate de echipa națională.

Dar, foarte probabil că actuala generație îl va strica acum și pe acesta, așa cum a făcut și cu atâtea altele în ultima vreme.

20.06.2000 Charleroi (Belgia): ANGLIA – ROMÂNIA 2-3 (2-1) t.f. CE

Bilanț: 11 partide, 3 victorii ale României, 6 egaluri, 2 victorii ale Angliei, 10-10 golaveraj

Partida de la Middlesbrough, 9.000 de oameni în tribune

Duminică, de la ora 19:00, în direct la Pro TV, tricolorii vor încerca să producă marea surpriză în Anglia, după eșecul surprinzător suferit în fața Georgiei, la Ploiești, scor 1-2. Georgienii au deschis scorul în minutul 61, prin reușita lui Mikautazde, și au dus scorul la 2-0, în minutul 72, prin Aburjania. Andrei Ivan a redus din diferență, în minutul 78.

Meciul de la Middlesbrough este sold-out, s-au vândut toate biletele pentru 25% din capacitatea Riverside Stadium. În tribune vor fi peste 9.000 de spectatori.

Publicat: 06 06. 2021, 08:54