Optimi Cupa Ligii | FC Voluntari – Dinamo 1-2, după „dubla” lui Daniel Popa. Astra – Dinamo e derby-ul „sferturilor”. Programul complet

• Astra – Dinamo, FC Botoșani – Steaua, CFR Cluj – ASA și ACS Poli – Concordia Chiajna sunt cele patru sferturi de finală din Cupa Ligii
  • CFR Cluj și Dinamo sunt echipele care s-au calificat joi în sferturi. Clujenii au trecut după penalty-uri de CS U Craiova, iar echipa lui Andoen a învins FC Voluntari, scor 2-1.

Meciurile de joi:

FC Voluntari – Dinamo 1-2 (P. Ivanovici 48 / D. Popa 12, 24)

• Voluntari: Balauru – Al. Coman, I. Balaur, Hrvoje, L. Cazan – Novac, Moke, Tudorică – G. Deac, Ad. Bălan, Căpățînă
  • Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Mevlja, Oliva – Busuladzic, Palic, Tîrcoveanu – Rotariu, D. Popa, Lazăr

Minutul 48: GOL VOLUNTARI! Petre Ivanovici reduce diferența după o acțiune individuală și un șut superb la colțul lung!

Minutul 24: GOL DINAMO! Palic conduce un contraatac, pasează pentru Popa și vârful face dubla!

Minutul 12: GOL DINAMO! Vali Lazăr construiește o fază frumoasă în flancul stâng, Oliva centrează, Dragoș Balauru se bâlbâie și Daniel Popa înscrie din apropiere. Este primul gol al atacantului adus de la Chindia.

CFR Cluj – CS U Craiova 0-0, 3-2 după penalty-uri

0-1: Zlatinski transformă sigur
1-1: Cristian Lopez bate imparabil și egalează
1-1: Bancu trimite peste poartă
2-1: Petrucci nu mai ratează ca în timpul regulamentar și-și aduce echipa în avantaj.
2-1: Ivan execută lamentabil și trimite mult peste poartă
2-1: Tiago Lopes bate în dreapta lui Calancea, portarul atinge mingea și respinge în bară
2-1: De necrezut! Vătăjelu e al treilea oltean care trimite peste poartă.
2-1: Incredibil! Bud are șansa de a închide meciul, dar Bud trimite și el peste poartă!
2-2:
Nuno Rocha puen capăt seriei de ratări și transformă sigur.
3-2: Nascimento transformă elegant și califică CFR-ul în sferturile de finală

Minutul 120: Nu s-a marcat nici în prelungiri, mergem la penalty-uri!

Minutul 90: S-a terminat timpul regulamentar. 0-0, după un meci destul de trist și intrăm în prelungiri.

Minutul 45: Penalty ratat de CFR! Calancea l-a facultat în careu, a primit doar cartonașul galben, Petrucci a executat, dar goalkeeper-ul moldovean s-a revanșat și a apărat execuția italianului.

• CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Larie, Horj, Camora – Jakolis, Petrucci, Nascimento, Nouvier – Negruț, Bud
  • CSU Craiova: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinski, Mateiu – Băluță, Gustavo Vagenin, Măzărache – Nuno Rocha

Meciurile de miercuri:

• Gaz Metan – ASA Târgu Mureș 0-2 (Zicu 74, Feketics 80)

GAZ METAN: Greab – Romeo, Stanciu, Danci, Muth – Petre, Zaharia, Bic, Buziuc – Eric, Gavra
ASA: Stăncioiu – Candrea, Cordoș, Matei, Dobrosalevici – Mendy, Hamed – Ciolacu, Zicu, Ioniță – Kuku

• Poli Timișoara – FC Viitorul 2-1 (Cioablă 3, Croitoru 80 / Artean 16)

ACS POLI: Straton – Sorescu, Șeroni, Cânu, Vădrariu – Artean – Bărbuț, Croitoru, Cârstocea, Vraciu – Elek
VIITORUL: Râmniceanu – Sorin Rădoi, Hodorogea, Boli, Brandan – Daniel Lopez, Casap, Purece – Cioablă, Gabi Iancu, Nimely

• Concordia – Pandurii 1-1 (Serediuc 13 / Valentin Alexandru), 4-3 după loviturile de departajare

CONCORDIA: Bălgrădean – Feussi, Albu, Tincu, Melinte – Cristea – Buleică, Grădinaru, Roșu, Serediuc – Constantinescu
PANDURII: Stanca – Pleașcă, Pițian, Vasiljevic, Grecu – Răuță, Munteanu, Obodo, Hlisttei – Valentin Alexandru, Țucudean

Marți:

FC Botoșani – CSMS Iași 1-0

FC Botoșani a învins, marți, scor 1-0, pe CSM Politehnica Iași, în optimile Cupei Ligii. În urma acestei victorii, botoșănenii vor întâlni, în sferturile de finală, pe FC Steaua, pe 7 sau 8 septembrie.

A marcat: L. Fulop 10′ / -.

• FC Botoșani: Albuț – Patache, Plămadă, Miron, Popovici – Istvan Fulop, Vașvari, Bordeianu, Lorand Fulop (Greu 61′) – M. Roman (Golofca 60′), Matulevicius (Astafei 78′). Antrenor: Leo Grozavu.
  • CSM Poli Iași: Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Mitici, Ștefănescu (Piccioni 58′) – Ciucur (Cristea 57′), Gheorghe, Bole – D. Roman. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonașe galbene: Popovic 41′, Bordeianu 65′, Astafei 81′, Albuț 90′, 90+2′ / -.

Cartonașe roșii: Bordeianu 90+2′.

Arbitri: Antonie Andrei (București), Fridl George Marian (Comănești), Dumitru Ionel Valentin (Gherghița); rezervă: Mladinovici Horia Gabriel (București).

Observatori: Dorobanțu Marian (Buzău), Anghelinei Viorel (Galați).

Stadion: Municipal, Botoșani.

Minutul 10: GOOOOL FC BOTOȘANI! Echipa lui Leo Grozavu deschide scorul după o afacere a familiei Fulop. Istvan pasează pentru Lorand, fratele său mai tânăr, acesta șutează, mingea e deviată și-l păcălește pe Caparco.

Un nou sezon de Cupa Ligii debutează azi cu prima partidă din optimi, confruntarea dintre FC Botoșani și Poli Iași, meci programat la ora 19:00.

Mâine sunt programate alte trei meciuri, iar derby-ul acestei faze a competiției, CFR Cluj – CS U Craiova, se va juca joi.

Programul complet al optimilor Cupei Ligii:

• Marți: FC Botoșani – Poli Iași, ora 19:00
  • Miercuri: Gaz Metan – ASA Târgu-Jiu (ora 16:30), Poli Timișoara – FC Viitorul (ora 19:00), Concordia – Pandurii (ora 21:30)
  • Joi: CFR Cluj – CS U Craiova (ora 18:00), FC Voluntari – Dinamo (ora 21:00)

Astra și Steaua vor intra în competiție din runda următoare.

Publicat: 11 08. 2016, 22:55
Actualizat: 11 08. 2016, 22:56