Oltenii s-au descătușat la Ploiești! Bucurie uriașă după câștigarea Cupei României. Cum au sărbătorit jucătorii Universității Craiova, după ce au ridicat trofeul | GALERIE FOTO

Universitatea Craiova a reușit să câștige Cupa României, după ce a învins-o pe Astra cu scorul de 3-2, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în urma unui meci de infarct care a durat 120 de minute.

Universitatea Craiova a câștigat Cupa României, după un meci dramatic cu Astra Giurgiu. Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, 1-1, după golurile lui Ivan și Găman, din prima repriză.

Meciul a intrat în prelungiri, unde Astra a fost foarte aproape să dea lovitura. Golul lui Boe-Kane a fost inutil, după reușitele lui Dan Nistor și Screciu, care au adus a doua Cupă a României echipei lui Mihai Rotaru, după cea din 2018, câștigată în finala cu Hermannstadt.

Oltenii, sărbătoare la Ploiești! Cum s-au bucurat jucătorii Universității Craiova, după ce au ridicat trofeul Cupei României

Astra, de partea cealaltă, ratează a treia finală de Cupa României pe Arena Ilie Oană din Ploiești.

La scurt timp după ce centralul Horațiu Feșnic a fluierat finalul meciului, după 120 de minute de la startul ei, oltenii au avut o explozie de fericire. S-au luat în brațe și s-au felicitat reciproc pentru singurul trofeu obținut în acest sezon.

Elevii lui Marinos Ouzounidis au primit medaliile de campioni din partea președintelui FRF, Răzvan Burleanu, și s-au strâns apoi la mijlocul terenului pentru a primi trofeul. Cei care a ridicat trofeul a fost Alexandru Cicâldău.

Publicat: 22 05. 2021, 23:45
Actualizat: 23 05. 2021, 04:15