O nouă remiză pentru Poli Iași în Antalya, 1-1 cu azerii de la Sumgayit. Rednic, fără victorie în primele două amicale

Robert Andrei Ion (C), de la Academica Clinceni, suteaza in timpul meciului de fotbal contra echipei CSM Politehnica Iasi, din etapa a XVI-a a Ligii 1, desfasurat pe stadionul Clinceni din Clinceni, sambata, 9 noiembrie 2019. ALEXANDRU DOBRE/ MEDIAFAX FOTO

Antrenorul Mircea Rednic nu a reușit încă să-și treacă în cont prima victorie pe banca Politehnicii Iași. În cel de-al doilea meci amical disputat în cantonamentul din Antalya, ieșenii au terminat la egalitate, sâmbătă, cu formația azeră Sumgayit FK, scor 1-1 (0-1), după ce remizaseră alb și în primul meci test din Turcia, cu Kukesi.

Azerii au condus la pauză, printr-un gol marcat în minutul 13, portarul ieșean Târnovanu fiind surprins de un șut deviat. La scurt timp după pauză, noul intrat Michael Junior Omoh a restabilit egalitatea (48), din pasa lui Chacana. Iașiul a mai ratat în repriza secundă trei situații bune prin De Iriondo (50), Popadiuc (73) și Chacana (83). Cu trei minute înainte de final, autorul golului Omoh a fost eliminat, în locul său intrând team-managerul Marius Onofraș.

Rednic își conturează echipa de bază

Antrenorul Mircea Rednic a început meciul cu următorul ”11”: Târnovanu – Onea, Mihalache, Klimavicius, Șerban – Passaglia, Iriondo, Grădinaru, Horșia – Luckassen, Andrei Cristea. La pauză au intrat Axinte, Frăsinescu, Breeveld, Popadiuc, Chacana, Zaharia, Andrei Radu și Omoh, iar pe parcursul reprizei secunde au mai fost trimiși în teren Francisc Cristea (60) și team-managerul Marius Onofraș (87, în locul eliminatului Omoh).

Cum amicalul cu Ahal (Turkmenistan), programat pentru data de 21 ianuarie, a fost anulat, ieșenii vor mai disputa în Turcia un singur meci, pe 23 ianuarie, în compania formației sârbe Mladost Lucani.

Altfel, fundașul dreapta spaniol Adria Gallego a fost trimis acasă, din cauza problemelor medicale.

Publicat: 18 01. 2020, 17:01