Nu toată lumea îl contestă pe Enache după ratarea cu Sporting: „Niciun fundaș dreapta nu ar putea să aibă o asemenea ocazie în ultimele minute!”

Poate cea mai mare ocazie a FCSB-ului la Lisabona i-a aparținut lui Gabi Enache în minutul 77, când fundașul lateral a reluat pe lângă poartă dintr-o poziție ideală. Scăpat singur spre poarta apărată de Rui Patricio, Enache a reluat dezamăgitor de la 16 metri fără să prindă cadrul porții. Mihai Stoica a sărit după meci în apărarea omului care putea înclina balanța dublei cu Sporting în favoarea FCSB-ului.

„Celor care îl critică pe Enache, le spun un singur lucru. Niciun fundaș dreapta, care a avut asemenea adversari, nu ar putea să ajungă în acea poziție și să aibă o asemenea ocazie în ultimele minute. Enache pune suflet în tot ce face. Enache și Teixeira, care a fost fenomenal, a avut adversari pe Acuña și Coentrão. Calificarea se joacă.

Poate am fost prea concentrați, dar nu am auzit presiunea fanilor lui Sporting, de care vorbea toată lumea. Dar o s-o simtă cei de la Sporting în retur, când vor fi 50.000 de steliști în tribună și vor face o atmosferă incredibilă, așa cum nu este nicăieri în Portugalia, a declarat Mihai Stoica la Digi Sport.

Returul dintre FCSB și Sporting Lisabona va avea loc miecuri, 23 august, pe Arena Națională, de la ora 21:45.

Publicat: 16 08. 2017, 10:04
Actualizat: 16 08. 2017, 10:26