Norvegienii au depus o plângere la UEFA după meciul cu România! Motivul este incredibil

Norvegienii au depus o plângere la UEFA după meciul cu România, scor 1-1. În urma partidei de pe Arena Națională, nordicii au ieșit, în mare parte, din lupta pentru un loc la Euro.

Motivul? România a fost susținută din tribunele Arenei Naționale de 29.854 de copii, în ciuda faptului că meciul trebuia să se dispute cu porțile închise, datorită incidentelor de la meciul României cu Spania: „Sperăm să se ia măsuri. Am depus deja o plângere la UEFA. A devenit o glumă deja când jucătorii intră pe teren cu mesajul ‘Nu rasismului!'”, a declarat Joan Hansen, antrenorul secund al Norvegiei, citat de Afton Bladet.

George Pușcaș putea deschide scorul în minutul 52, dintr-un penalty obținut de Bancu, dar portarul Jarstein a ghicit colțul și a respins în corner. Mitriță a punctat zece minute mai târziu, după o acțiune personală, iar nordicii au egalat în minutul 90+2, prin Sorloth.

Cum ne calificăm la EURO 2020:

În aceste condiţii, România este obligată să învingă Suedia, pe Arena Naţională, la 15 noiembrie, pentru a păstra şanse la calificare. De asemenea, echipa lui Contra trebuie să obţină cel puţin un egal, trei zile mai târziu, contra Spaniei, la Madrid, în varianta foarte probabilă în care Suedia se va impune contra Insulelor Feroe, în ultimul joc al grupei.

La Campionatul European din 2020 vor obţine calificarea primele două clasate. În cazul în care două echipe sunt la egalitate de puncte, principalul criteriu de departajare este reprezentat de rezultatul meciurilor directe.

Publicat: 16 10. 2019, 18:07
Actualizat: 16 10. 2019, 18:53