Nicolo Napoli, pierdut în detalii după eșecul cu Dinamo: „Non è facile, ma non è scusabile!” Pe ce a dat vina antrenorul lui Poli Iași

Echipele Academica Clinceni (echipament albastru) si Poli Iasi s-au intalnit intr-o partida disputata in etapa 29 din Liga 1 la fotbal, la Clinceni, vineri 2 aprilie 2021. GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

Nicolo Napoli a dat vina pe oboseala jucătorilor după eșecul cu Dinamo, 1-2, care o împinge și mai mult pe Poli Iași spre Liga 2. Italianul a acuzat și arbitrajul, dar s-a declarat mulțumit de jocul băieților.

Poli Iași a șters cu buretele victoria cu Astra. Moldovenii pierd cu Dinamo, 1-2, iar echipa lui Nicolo Napoli este condamnată la retrogradare.

Cu 17 puncte, Poli Iași este pe ultimul loc, la trei pași de Hermannstadt și la 6 lungimi de primul loc de baraj.

„Arbitrul ne-a furat un fault clar și de acolo s-a ajuns la golul de 2-1 pentru ei. La pauză s-a schimbat, băieții au jucat bine prima repriză.

Cred că e vorba de oboseală… non è facile, ma non è scusabile (nu e ușor, dar nu e scuzabil – n.r.).

Eu cred că băieții au jucat bine. A fost o greșeală din partea noastră, dar sunt fericit pentru că băieții au jucat bine”, a declarat Nicolo Napoli la finalul meciului.

„Suntem aproape retrogradați, toată lumea e supărată”

Răzvan Onea, fundașul dreapta în vârstă de 22 de ani al lui Poli Iași, și-a asumat vina pentru golul care a dus la înfrângerea din meciul cu Dinamo, scor 1-2.

„Suntem aproape retrogradați, îmi pare foarte rău, îmi pare rău pentru greșeala de la golul al doilea, îmi cer scuze în fața colegilor, în fața suporterilor. Cred că a fost greșeala mea, puteam să joc mai sigur, dar am luat o decizie proastă.

În a doua repriză, am ieșit puțin moi de la vestiare, nu știu de ce, și asta ne-a costat. Sunt șanse minime (n.r. să se salveze de la retrogradare) și atât timp cât sunt șanse eu sper, dar e foarte foarte greu.

Mergem la Arad și încercăm să câștigăm, nu avem ce să facem. Băieții sunt supărați, toată lumea e supărată. Am muncit, am încercat, dar din păcate nu a fost să fie și am pierdut”, a spus Răzvan Onea, la flash-interviurile de după meci.

ECHIPELE DE START:

Poli Iași: Brînză – Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu – De Iriondo, Passaglia – Mensah, Vanzo, M. Stan – Zajmovic
Rezerve: Axinte, Zaharia, Gaitan, Flores, Popadiuc, F. Cristea, Cană
Antrenor: Nicolo Napoli

Dinamo: Eșanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Achim, Anton, Gol, Filip – Mihaiu, Nemec
Rezerve: Kongshavn, R. Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, Bani, G. Crețu, Morsay, Blejdea
Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași

Arbitri: Horațiu Feșnic, Valentin Avram, Alexandru Cerei

Publicat: 05 05. 2021, 18:57
Actualizat: 05 05. 2021, 19:00