Nicolae Stanciu și-a păstrat sclipirea pentru Slavia Praga! Assist fantastic pentru român, în campionatul Cehiei | VIDEO

Nicolae Stanciu a reușit o pasă de gol fantastică, duminică seară, în partida dintre formația sa, Slavia Praga, și adversara celor de la CFR Cluj din Conference League, Jablonec, într-un meci contând pentru etapa a 15-a din Campionatul Cehiei.

În minutul 33 al partidei, Nicolae Stanciu a primit o minge la mijlocul terenului, fără marcaj, l-a văzut pe colegul său, Jan Kuchta, plecând pe poziție viitoare și a catapultat mingea peste toată apărarea adversă.

Mingea a ajuns la Kuchta, care din preluare și-a scos din joc portarul advers și a împins balonul în poarta goală. Scorul devenea, astfel, 2-0 pentru Slavia Praga. Până la pauză, Slavia mai avea să marcheze încă o dată, în minutul 40, prin Alexander Bah.

Nicolae Stanciu, din nou letal la Slavia!

În acest sezon, Nicolae Stanciu (28 de ani), cotat de Transfermarkt.de la 7 milioane de euro, a ajuns la cincea pasă de gol pentru Slavia Praga, pentru care are și un gol, în 12 partide jucate. Un randament foarte bun, care poate aduce un nou titlu pentru Slavia Praga, în acest sezon.

(Vezi golul VIDEO AICI)

Cu trei puncte obținute împotriva celor de la Jablonec, Slavia Praga rămâne pe prima poziție în Campionatul Cehiei, după 15 etape, cu trei puncte peste Slovacko și Viktoria Plzen.

Din păcate, Nicolae Stanciu nu reușește să aibă același randament și la naționala României. Suporterii tricolorilor nu-și amintesc ultima dată când Nicușor a fost decisiv pentru prima reprezentativă. Are 11 goluri marcate în 54 de partide, dar întotdeauna a lăsat impresia că joacă un fotbal mai slab decât cel de la Slavia Praga.

De exemplu, la ultima partidă a echipei naționale, contra celor din Liechtenstein, Nicolae Stanciu a ratat o lovitură de la 11 metri, exact cum s-a întâmplat într-un meci contra Muntenegrului, în Liga Națiunilor, pe final de meci, când ar fi putut aduce victoria.

Dintre cele 11 goluri pentru România, cele mai multe sunt reușite în partide amicale. Cel mai important ar putea fi cel reușit împotriva Serbiei, în remiza din Liga Națiunilor, încheiată la egalitate, scor 2-2.

Publicat: 21 11. 2021, 20:10
Actualizat: 21 11. 2021, 20:11