You good, mate? România a șters pe jos cu Irlanda de Nord și Mirel Rădoi visează la un nou turneu final. Cronica partidei

Jucatorii echipei Romania U21 reactioneaza dupainscrierea unui gol in meciul de fotbal contra selectionatei Irlandei de Nord U21 din preliminariile EURO 2021, disputat pe stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, luni, 14 octombrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 12 poze

România U21 a învins Irlanda U21 cu scorul de 3-0, luni, în preliminariile pentru EURO 2021. Tudor Băluță, Valentin Mihăilă și Andrei Ciobanu au marcat pe stadionul din Voluntari, însă unul dintre cei mai buni tricolori a fost fundașul Andrei Rațiu.

Până la meciul dintre România și Norvegia, microbiștii au avut ocazia să vadă la lucru naționala U21. La Voluntari a aterizat Irlanda de Nord, iar fanii fotbalului au luat cu asalt stadionul „Anghel Iordănescu”. Isăilă și Rădoi au dus naționala U21 la un nivel incredibil, iar interesul a rămas la fel de sus și după turneul magic din Italia și San Marino.

Împinși de la spate de un public numeros, puștii lui Rădoi au început în stil de echipă mare partida cu Irlanda de Nord. Tricolorii au preluat inițiativa încă din debut și au dictat ritmul partidei. Ocaziile importante au întârziat să apară, însă oaspeții n-au dat în niciun moment senzația că ar putea să-i pună probleme lui Andrei Vlad.

Dennis Man a fost făcut K.O. în minutul 38

Echilibrul „s-a rupt” în minutul 38, când irlandezii au rămas în zece oameni. Portarul Conor Hazard l-a făcut K.O. pe Dennis Man la marginea careului, iar centralul Kajtazaovic l-a trimis la vestiare pe căpitanul oaspeților. Cei doi jucători au primit îngrijiri medicale timp de cinci minute, după care jocul s-a reluat. Dennis Man a putut continua meciul. Andrei Ciobanu putea deschide scorul imediat după reluarea partidei. Mijlocașul de la Viitorul a căutat vinclul porții de la 25 de metri, însă rezerva Hughes a respins în ultimul moment. Nord-irlandezii puteau da lovitura în prelungirile primei părți, când Lavery s-a trezit cu mingea la picior, la 11 metri. Fundașii României U21 au fost păcăliți după o aruncare de la margine, iar Lavery a șutat din prima. Mingea a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Andrei Vlad.

Dennis Man, de la Romania U21, suteaza in meciul de fotbal contra selectionatei Irlandei de Nord U21 din preliminariile EURO 2021, disputat pe stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, luni, 14 octombrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

După 45 de minute, cele două formații se aflau la egalitate, scor 0-0. Andrei Vlad nu a părut foarte sigur în prima parte, în timp ce Dennis Man și Andrei Rațiu au fost cei mai activi tricolori. Fundașul legitimat la Villarreal a făcut legea în partea dreaptă. Prezent la toate acțiunile de atac, Rațiu a fost de asemenea de netrecut în propria jumătate.

Tudor Băluță a spart lacătul nord-irlandez

România U21 a început perfect repriza secundă. Tudor Băluță a deschis scorul după un carambol în careul advers. Căpitanul tricolorilor a făcut diferența, iar jocul s-a schimbat total din acel moment. A urmat o șansă uriașă a lui Andrei Rațiu, care a fost la un pas de 2-0. Fundașul lateral a șutat de la 23 de metri, cu pământul, dar mingea a izbit stâlpul din dreapta portarului Hughes. Balonul a lovit bara, după care a ricoșat în afara careului.

Tudor Baluta (S), de la Romania U21, se bucura dupa inscrierea unui gol, in meciul de fotbal contra selectionatei Irlandei de Nord U21 din preliminariile EURO 2021, disputat pe stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, luni, 14 octombrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Valentin Mihăilă a risipit orice emoție la Voluntari, în minutul 59. Dennis Man a trimis în fața porții, Răzvan Oaidă a lăsat balonul să treacă, iar Mihăilă a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

După nici zece minute, Andrei Ciobanu a dus scorul la 3-0. Adrian Petre i-a luat la mână pe fundașii lui Ian Baraclough, după care l-a găsit excelent pe Ciobanu în șase metri. Mijlocașul l-a învins pe Hughes cu un șut în diagonală, astfel că tricolorii au pus în scenă o adevărată demonstrație de forță: trei goluri, în 19 minute.

Ce ne facem cu Drăguș?

Rădoi și-a permis să schimbe întreg tridentul ofensiv după golul de 3-0. Au intrat Ganea Jr, Neicuțescu și Drăguș, au ieșit Adi Petre, Dennis Man și Mihăilă. Toate schimbările s-au produs în același timp. Denis Drăguș n-a reușit să profite de minutele pe care le-a avut la dispoziție, iar perioada următoare se anunță extrem de complicată pentru el. Dacă nu se va impune la Standard, e greu de crezut că Mirel Rădoi îl va mai chema în dauna altor jucători. Asta pe măsură ce timpul trece, iar Drăguș stă pe bancă.

După 3-0 cu Ucraina, România a obținut o nouă victorie la scor de neprezentare. Mirel Rădoi și băieții săi au făcut uitat eșecul tricolorilor de la U19, care au pierdut cu 1-0 în fața Lituaniei. Rămâne de văzut ce vor face seniorii, marți seară, contra Norvegiei.

Pentru România U21 urmează un alt meci pe teren propriu, cu Finlanda U21. Nordicii au șapte puncte după patru jocuri, în timp ce tricolorii au disputat numai trei partide. România U21 s-a redresat rapid după înfrângerea cu Danemarca, iar viitorul arată cât se poate de promițător.

Publicat: 14 10. 2019, 22:26
Actualizat: 14 10. 2019, 22:28