VIDEO | 21 de ani de la cel mai frumos gol al naționalei care n-a fost acordat! Dorinel Munteanu și „bomba” pe care arbitrii au scos-o din poartă. „Simți frustrare…”

This browser does not support the video element.

Euro 1996 reprezintă cu siguranță marele regret al Generației de Aur, fiind singurul turneu final la care formația condusă din teren de cei doi Gică, Hagi și Popescu, nu a reușit să treacă de faza grupelor.

În iunie 1996, cu 21 de ani în urmă, România juca în Grupa B a Campionatului Europan, într-o grup a „morții”, din care făceau parte Spania, Franța și Bulgaria lui Stoichkov, care jucase finala mică a CM 1994.

Din păcate pentru tricolori, drumul s-a terminat rapid, după o fază a grupelor în care România n-a obținut niciun punct și s-a consolat cu un singur gol, marcat de Răducioiu, în ultimul meci al grupei (1-2 cu  Spania).

Tricolorii sunt însă convinși că soarta naționalei la Euro 96 a fost scrisă de probabil cea mai controversată fază a turneului final, în al doilea meci al grupei, cu Bulgaria.

Stoichkov a deschis scorul în mintul 3 al partidei, iar reușita fostului Balon de Aur a fost suficientă pentru o victorie la limită. România a marcat însă un gol superb, prin Dorinel Munteanu, pe care brigada condusă de danezul  Peter Mikkelsen nu l-a validat.

Cu 15 minute înainte de finalul primei reprize, „Munti” a catapultat balonul în bara transversală, iar mingea a căzut în interiorul porții la peste 30 de centimetri de linie, după care a ieșit din cadrul porții. În ciuda protestelor tricolorilor, scorul a rămas 1-0 pentru Bulgaria.

„Simți frustrare din cauză că ți s-a anulat un gol valabil, dar mai ales la finalul partidei am simțit o mare dezamăgire pentru că am pierdut la limită și nu s-ar fi întâmplat așa ceva dacă nu mi s-ar fi anulat acel gol„, povestea Dorinel Munteanu la ani distanță de la acel gol.