„Victimele” meciului România U21 – Irlanda de Nord U21. Încă un fotbalist a ajuns la spital după Dennis Man

Portarul Conor William Hazard (S), de la Irlanda de Nord U21, paraseste terenul de joc dupa ce a fost eliminat de arbitrul Nejc Kajtazovic, in meciul de fotbal contra selectionatei Romaniei U21 din preliminariile EURO 2021, disputat pe stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, luni, 14 octombrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 12 poze

Meciul România U21 – Irlanda de Nord U21, scor 3-0, a fost întrerupt, în prima repriză (min. 38), după ce portarul oaspeţilor, Conor Hazard, a avut o intrare dură la Dennis Man, în urma căreia cei doi au căzut pe teren.

România U21 – Irlanda de Nord U21 3-0

Lansat bine în adâncime, Dennis Man a fost lovit cu capul de goalkeeper-ul irlandez în gură, în apropierea careului mare. Atât jucătorul român, cât şi Conor Hazard au rămas timp de trei minute întinşi pe gazon. Amândoi au avut nevoie de îngrijiri medicale. Portarul a fost eliminat, iar Man a continuat partida până în minutul 69, când a fost înlocuit cu jucătorul echipei Dinamo, Mihai Neicuţescu.

În urma loviturii, Conor Hazard a fost transportat la spital pentru mai multe investigaţii. Tot la spital a ajuns și fotbalistul FCSB, care a acuzat probleme, însă după terminarea partidei.

Mirel Rădoi s-a temut de ce era mai rău

„M-am temut, să fiu sincer, mai mult pentru Dennis decât pentru portarul lor, era normal. Îmi pare rău pentru portar pentru că acum înţeleg că este la spital, i s-a făcut rău, sper să nu fie nimic grav.

Dennis are şi el, i s-a spart buza şi a trebuit să fie cusut destul de rău. Mă bucur că e sănătos”, a spus Mirel Rădoi, la finalul mecului, în cadrul conferinţei de presă.

Pentru România U21 a fost a doua victorie consecutivă în preliminarii cu 3-0, după cea obţinută la Ploieşti, joi, contra Ucrainei.

După trei meciuri disputate în grupa 8 de calificare la Campionatul European din 2021, România U21 ocupă locul al treilea, cu şase puncte. Pe primul loc se află Danemarca, câştigătoare a celor trei meciuri disputate.

6. Malta U21 – 1p (3 meciuri)

La turneul final din Ungaria şi Slovenia vor obţine calificarea cele nouă câştigătoare de grupă şi cel mai bun loc secund. Celelalte opt locuri secunde rămase vor disputa un baraj.

Publicat: 15 10. 2019, 09:32