Uluitor! De ce nu a funcționat VAR la România – Muntenegru! Ce s-a întâmplat cu zece minute înaintea startului meciului din Liga Națiunilor

Brigada de arbitri formata din Tiago Costa, João Pinheiro si Bruno Alves Jesus alaturi de capitanii Žarko Tomašević si Vlad Chiriches la meciul de fotbal dintre Romania si Muntenegru, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, marti 14 iunie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Naţionala României a fost învinsă cu 3-0 de selecţionata Muntenegrului, marţi seara, pe Stadionul Rapid, într-un meci din Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor. Partida nu a beneficiat de arbitraj video din cauza unei defecțiuni tehnice apărute cu zece minute înaintea fluierului de start al confruntării de pe arena din Giulești.

Din câte se pare, cei din comisia tehnică din cabina VAR au ajuns târziu la stadion și la ora 21:35, cu zece minute înaintea startului duelului România – Muntenegru, 0-3, au realizat că serverul care asigura tot sistemul e offline, susține GSP.

În mod obișnuit, în Liga Națiunilor, meciurile beneficiază de arbitraj video, VAR (video assistant referee).

În aceste condiții, fără semnal, camerele nu au mai putut fi sincronizate și brigada de arbitri nu a avut niciun suport din partea celor din cabina VAR.

Au existat faze controversate, iar lui George Pușcaș i-a fost anulat un gol pe motiv de ofsaid. S-a întâmplat în minutul 61. Asistentul Tiago Costa e cel care a semnalizat poziția neregulamentară a jucătorului român. Scorul era 0-2.

Brigada de arbitri de la meciul România – Muntenegru din Liga Națiunilor:

Arbitru: Joao Pinheiro; arbitri asistenţi: Tiago Costa, Bruno Alves Jesus; al patrulea oficial: Vitor Ferreira
Arbitru video: Tiago Martins; arbitru asistent video: Fabio Verissimo (toţi din Portugalia)

România e ultima în grupă, după ce a pierdut cu Muntenegru, 0-2, Bosnia, 0-1, din nou Muntenegru, 0-3, și a reușit o victorie, cu Finlanda, 1-0.

Selecționerul Edi Iordănescu a vorbit despre varianta demisiei de pe banca tehnică a naționalei: „Eu am pus și pun interesul României pe primul loc. Nu am luat la cald decizii. O să fac o analiză zilele următoare. E frustrant că mi-aș fi dorit să am mai mult timp cu echipa, dar știam de unde vin. Realitatea e că s-au strâns supărări, frustrări și e greu să construiești pe un astfel de fond. România primează!”.

Publicat: 15 06. 2022, 09:30