Ultrașii și-au bătut joc de fotbaliștii României, după al treilea gol marcat de Muntenegru: „Ce echipă avem / ne face să bem!” | SPECIAL

Deian Sorescu suparat dupa meciul de fotbal dintre Romania si Muntenegru, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, marti 14 iunie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ultrașii din galeria României au apelat și la ironii după al treilea gol reușit de Muntenegru în partida jucată marți, scor 0-3.

Cei din Peluza Sud „au sărbătorit” un nou eșec de proporții al echipei naționale, cu o scandare pe care o folosesc la marile victorii.

Peste 11.000 de spectatori au fost la al patrulea meci al României din Liga Națiunilor. Până acum, tricolorii au câștigat un singur meci: 1-0 cu Finlanda.

Dacă în prima repriză au încurajat naționala României, iar apoi i-au contestat dur pe jucătorii lui Edi Iordănescu, ultrașii au apelat și la ironii în ultimele minute ale dezastrului cu Muntenegru, scor 0-3.

După minutul 80, într-un moment în care era clar că nu mai avem cum să evităm o nouă rușine, din peluză s-a auzit o scandare care i-a amuzat teribil și pe cei aflați la tribuna oficială a arenei din Giulești: „Ce echipă avem / ne face să bem / să sărbătorim, cu bere și vin / clipa ce o trăim!”

Mii de oameni au părăsit stadionul în ultimele minute, astfel încât la fluierul final al arbitrului Joao Pinheiro multe dintre locurile de pe stadion erau goale.

Componenţa echipelor:

• ROMÂNIA: 1. Niţă – 4. Manea, 6. Chiricheş-cpt., 15 Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin (23. Olaru, 57), 14. M. Marin (5. Păun, 76), 10. Maxim (19. Tănase, 46) – 21. Ştefănescu (7. Oct. Popescu, 57), 9. Puşcaş, 13. Mihăilă (22. Sorescu, 57). Selecţioner: Edward Iordănescu
  • MUNTENEGRU: 1. Mijatovic – 7. Vesovic, 5. Vujacic, 6. Tomasevic, 3. Radunovic – 16. Jovovic (4. M. Vukcevic, 46), 19. Scekic (15. Raickovic, 74), 10. Jankovic (8. Bozovic, 63), 18. Savicevic – 9. Mugosa, 14. Krstovic. Selecţioner: Miodrag Radulovic

În clasament, România ocupă ultimul loc, cu doar 3 puncte, lider fiind Bosnia, cu 8 puncte, urmată de Muntenegru cu 7 puncte, şi Finlanda, cu 4 puncte.

În septembrie, România va evolua contra Finlandei, la 23 septembrie, şi cu Bosnia-Herţegovina, în 26 septembrie.

Publicat: 15 06. 2022, 08:48