Totul în banda dreaptă. Toate rezervele trimise de Pițurcă în teren cu Grecia au un lucru în comun: sunt mijlocași dreapta

La Pireu, România a învins Grecia în primul meci al preliminariilor pentru Campionatul European din Franța, 2016, cu 1-0

Selecționata antrenată de Victor Pițurcă a debutat cu o victorie în campania de calificare pentru EURO și a trecut la limită de echipa similară a Greciei la capătul unui meci în care românii au jucat mai bine de o jumătate de oră în inferioritate numerică. Singurul marcator de la Pireu, Ciprian Marica, a fost eliminat în minutul 53 după ce a primit al doilea cartonaș galben din partea centralului Mark Clattenburg.

Eliminarea lui Marica i-a dat oarecum peste cap planurile tactice lui Victor Pițurcă, care a fost nevoit să-l folosească pe Alexandru Chipciu în centrul atacului. Cum grecii aveau nevoie de un gol pentru a nu pierde toate punctele puse în joc, selecționerul „tricolorilor” a recurs la schimbări prin care să încurajeze contraatacul. Zis și făcut. Pe teren și-au făcut astfel apariția Gabriel Enache, Andrei Prepeliță și Gabriel Torje, care i-au înlocuit pe rând pe Alexandru Maxim, Ovidiu Hoban, respectiv Alexandru Chipciu. Interesant este faptul că toate cele trei rezerve trimise în luptă de Pițurcă joacă sau au jucat pe postul de mijlocaș dreapta. Astfel, în ultimele 20 de minute, România a avut în joc cel puțin doi jucători care evoluează pe acest post. Acest lucru s-a văzut în evoluția echipei noastre, care în ultima parte a meciului a atacat cu precădere pe partea dreaptă, acolo unde s-au înghesuit de mai multe ori mai mulți „tricolori” decât ar fi fost necesar.

GRECIA – ROMÂNIA 0-1 (statistică UEFA)

Publicat: 08 09. 2014, 13:08
Actualizat: 08 09. 2014, 13:37