Torje l-a certat pe Adi Popa pentru că nu i-a pasat în minutul 30 al partidei Feroe – România. Cu Finlanda, fostul dinamovist a avut ceva de împărțit cu Keșeru

Elevii lui Anghel Iordănescu sunt marcați de tensiunea partidei Insulele Feroe – România, din Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016, meci decisiv pentru tricolori.

Iar starea de nervozitate, vizibilă și în confruntarea cu Finlanda (1-1) de pe Național Arena, se poate remarca ușor și în meciul din această seară. La scorul de 1-0 pentru România (Budescu, m.4), în minutul 30, Adi Popa a inițiat o acțiune ofensivă din banda dreapta, a driblat un adversar și a pătruns în careu. Mijlocașul Stelei și-a deschis bine unghiul, însă a șutat departe de poartă cu piciorul stâng. Decizia lui Popa l-a scos din sărite pe Gabi Torje, care i-a reproșat pe un ton dur colegului său faptul că nu i-a pasat. Camerele televiziunii care produce partida din Feroe au surprins exact dialogul dintre cei doi. Torje a primit în debutul confruntării un cartonaș galben pentru un fault din spate. La partida precedentă, cu Finlanda, Torje, unul dintre cei mai activi jucători români, a avut ceva de împărțit și cu Claudiu Keșeru, în momentul în care naționala a beneficiat de lovituri libere. „Au bătut Keșeru și Torje pe care i-am văzut ciondănindu-se de fiecare dată când aveam o lovitură liberă”, a remarcat Florin Bratu într-o intervenție la Digisport.

Publicat: 11 10. 2015, 19:40
Actualizat: 11 10. 2015, 19:44