Surpriză uriașă! Cum o ajută Liechtenstein pe România să urce pe locul 2 în Grupa J. Egalul obținut cu Armenia la Erevan

marius mitran editorial nationala romania

Echipa națională a statului Liechtenstein a produs o surpriză de proporții în etapa a șasea a calificărilor pentru Cupa Mondială, reușind să încheie la egalitate meciul din Armenia, 1-1.

România primește un boost considerabil de încredere cu mai puțin de o oră înaintea confruntării din Macedonia de Nord! Formația care ocupa locul secund al Grupei J înaintea acestei etape, Armenia, a dat peste cap toate calculele hârtiei și s-a împiedicat de micuța Liechtenstein, scor 1-1.

Astfel, România este sigură că va urca pe poziția secundă a clasamentului în cazul în care va reuși să se impună la Skopje în fața Macedoniei de Nord.

Armenia s-a încurcat acasă cu Liechtenstein

Echipa națională a României are toate motivele să tragă tare în fața Macedoniei de Nord după ce formația de pe locul secund al grupei, Armenia, a remizat acasă în fața selecționatei Liechtensteinului, 1-1. În cazul unui succes la Skopje, „tricolorii” vor urca în clasament până pe poziția a doua, care asigură calificarea la barajul de calificare la Cupa Mondială din 2022.

Armenia nu a tratat foarte serios întâlnirea cu Liechtenstein, singura echipă din grupă care nu reușise să câștige vreun punct în primele cinci meciuri. Gazdele au reușit să deschidă scorul exact înainte de pauză, în prelungirile primei reprize, când Henrikh Mkhitaryan a transformat o lovitură de la 11 metri.

Șocul avea să vină în finalul jocului de la Erevan, când Noah Frick a restabilit egalitatea dintr-o pasă a lui Frommelt, în minutul 80. Gazdele s-au trezit în acel moment, conștientizând că se află în fața unui rezultat rușinos, dar eforturile lor nu au mai fost răsplătite până la final.

România are nevoie să învingă Macedonia de Nord pentru a se instala pe locul secund, pe care urmărește să îl ocupe la finalul meciurilor din grupa de calificare la Cupa Mondială din 2022.

Publicat: 08 09. 2021, 21:05
Actualizat: 08 09. 2021, 21:12