Suedezul care l-a adormit pe Dragoș Grigore și i-a dat gol lui Tătărușanu la colțul scurt are ceva de spus!

Naționala României s-a înclinat sâmbătă seara, la Stockholm, scor 1-2 (0-2) cu Suedia, în meciul inaugural al grupei din preliminariile pentru Campionatul European din 2020.

Nordicii au deschis scorul în minutul 31 după ce defensiva lui Cosmin Contra n-a avut reacție la o acțiune colectivă a galben-albaștrilor. Fundașul stânga Augustinsson a centrat din unghi închis, Manea a dat pe lângă minge, Dragoș Grigore a intervenit comic lângă Quaison, iar vârful Suediei a deschis scorul cu șut la colțul scurt al porții apărate de Ciprian Tătărușanu.

„Mă simt fantastic, absolut fantastic. Este greu de explicat, dar este foarte frumos să înscrii și echipa să câștige”, a spus Quaison, potrivit aftonbaldet.se. Coleg cu Alexandru Maxim la Mainz, Robin Quaison a făcut pereche în atacul sferfinalistei de la CM 2018 cu Berg. Quaison a fost înlocuit de antrenorul Janne Andersson, în minutul 88, cu rivalul său pe post, longilinul Isaac Thelin.

SUEDIA – ROMANIA 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșeru 50) – CRONICA MECIULUI

• Suedia: Olsen – Lustig (Krafth 25), Granqvist, Helander, Augstinsson – Forsberg (   Svensson 68), Sebastian Larrson, Olsso, Claesson – Berg, Quainson (Isaac Thelin 89)
    Rezerve: Nordfeidt, Johnsson – Andersson, Durmaz, Fransson, Sam Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Timberholm
    Antrenor: Janne Andersson
  • România: Tătărușanu – Manea,   Săpunaru,   Dr. Grigore, Bancu – T. Băluță (A. Ivan 78), R. Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriță (Keșeru 46) – Pușcaș (   Ianis Hagi 64)
    Rezerve: Pantilimon, Niță – Anton, Benzar, Cicâldău, Deac, Man, Moți, Nistor
    Antrenor: Cosmin Contra
    Stadion: Friends Arena, Stockholm; Arbitru: Michael Oliver (Anglia)