Startul meciului Bosnia și Herțegovina – România a fost amânat cu câteva minute! Motivul care a întârziat debutul partidei

Alexandru Maxim isi pune mainile in cap dupa o ratare in meciul de fotbal dintre Romania si Islanda, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, joi 11 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Startul meciului dintre Bosnia și Herțegovina și România a fost amânat timp de câteva minute din cauza condițiilor meteo.

Partida dintre Bosnia și Herțegovina și România s-a jucat marți seară, pe Stadionul Bilino Polje din Zenica, în etapa a doua a grupelor Ligii Națiunilor, iar oaspeții au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Prevljak, în minutul 68.

Programat la ora 21:45, meciul a fost amânat cu câteva minute din cauza condițiilor meteorologice.

Startul meciului Bosnia și Herțegovina – România a fost amânat cu câteva minute

Fluierul de start al meciului a fost întârziat de către brigada de arbitri din cauza unei furtuni.

„Startul partidei de la Zenica a fost amânat. Se așteaptă prognoza meteo de la UEFA, în scris, dacă va fi sau nu furtună, pentru a da drumul la meci. Aceasta e procedura UEFA”, informează oficialii Federației Române de Fotbal.

Cele două echipe au pătruns pe teren cu o întârziere de un sfert de oră, iar arbitrul a fluierat startul acestei partide, după intonarea celor două imnuri naționale, la ora 22:05.

Echipele de start în Bosnia – România:

BOSNIA: Sehic – Susic, Ahmedhodzic, Sanicanin, Civic – Prcic, Cimirot, Gojak – Stevanovic, Dzeko, Duljevic
Rezerve: Vasilj, Cetkovic – Danilovic, Kolasinac, Besic, Bilbija, Prevljak, Pjanic, Hotic, Menalo, Hadziahmetovic, Milicevic
Selecționer: Ivaylo Petev

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Cr. Manea, 17. Ad. Rus, 6. Chiricheș, 15 Burcă, 3. Camora – 14. M. Marin, 8. Cicâldău, 18. R. Marin – 10. Maxim – 9. Pușcaș
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 5. Crețu, 7. Alibec, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Tănase, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Sorescu, 23. Ivan
Selecționer: Edward Iordănescu

După meciul cu Bosnia și Herțegovina, pentru tricolori urmează apoi două meciuri acasă: cu Finlanda (11 iunie, ora 21:45) și returul cu Muntenegru (14 iunie, ora 21:45), ambele pe stadionul din Giulești.

Publicat: 07 06. 2022, 22:03
Actualizat: 08 06. 2022, 00:07