Stanciu, omul meciului pentru România: „Se întâmplă atât de multe într-un timp atât de scurt! Mă bucur, aștept meciul cu Spania de la Cluj, la ardelenii mei”

Naționala României a învins cu 1-0 Lituania în meciul amical disputat la Giurgiu, totul în urma unui meci urât în care singura preocupare a adversarului a fost defensiva. Elevii lui Anghel Iordănescu au avut 45 de minute foarte slabe, iar salvarea a venit abia după pauză, atunci când pe teren a intrat Nicușor Stanciu. Decarul naționalei a reușit să înscrie unicul gol al partidei în urma unei acțiuni personale finalizate printr-un șut superb de la circa 25 de metri, singurul moment interesant al meciului.

La finalul meciului, Nicușor Stanciu nu a încercat să își ascundă satisfacția pentru ceea ce a obținut: „Se întâmplă atât de multe într-un timp atât de scurt. Important e că am câștigat, eu îmi doream să debutez, până la urmă a ieșit și mai bine. Nu cred că se putea ceva mai frumos! Am reușit să marchez! N-am apucat să vorbim în vestiar, e doar prima mea convocare, nu am realizat nimic încă. Trebuie să am realizări bune aici, dar și la echipa de club, și vom vedea„, a spus fotbalistul campioanei Ligii 1. Stanciu a anticipat și jocul următor, meciul de verificare cu Spania care se va disputa duminică, 27 martie, la Cluj. „Gazonul a fost foarte bun aici, tribunele au fost pline, un public foarte frumos care ne-a încurajat. Așteptăm meciul cu Spania, mă bucur că este la Cluj, aproape de Alba-Iulia, mă duc acasă la adrelenii mei„.

Nicușor Stanciu a povestit și felul în care a ajuns să poarte tricoul cu numărul zece la echipa națională: „Este ceva unic, sincer îmi doresc să mai repet de multe ori experiența asta. Să joc pentru echipa națională e un vis devenit realitate. Când am ajuns la Mogoșoaia am fost întrebat dacă e OK (n.r. – să poarte tricoul cu numărul 10) și asta a fost tot„.

Publicat: 23 03. 2016, 22:13
Actualizat: 23 03. 2016, 22:14