Stanciu, marcator fericit! „Aceste rezultate ne dau încredere!”

Tricolorii lui Cosmin Contra au învins naționala statului Chile cu scorul de 3-2, într-un amicla disputat la Graz, în Austria, iar Nicolae Stanciu, cel care a deschis scorul, s-a declarat bucuros, precizând că aceste succcese aduc încredere pentru fotbaliști.

Chilienii au jucat cu un om în minus timp de 60 de minute. Nicolae Stanciu a deschis scorul în meciul de la Graz, în minutul 13, cu o execuție frumoasă, din interiorul careului: „Scorul este același. Ne bucurăm în primul rând pentru victorie, una muncită. Nu mai contează că au jucat în inferioritate. Chile este o echipă foarte puternică și ne bucurăm pentru seria noastră de rezultate pozitive de când a venit domnul Contra. Aceste rezultate ne dau încredere, cred că suntem un grup puternic. Așteptăm cu nerăbdare meciurile oficiale.

Mă simt bine acum, de când m-am dus la Praga. Mă simt din ce în ce mai bine, mi-am recăpătat încrederea, dar aici nu contează cine marchează. Toți avem un scop comun: să ne calificăm la Euro.

Chiar dacă am marcat destul de repede, nu am avut un start așa bun. Am luat iar gol dintr-o fază fixă și trebuie să fim mai atenți.

Acum ne concentrăm pentru amicalul cu Finlanda. Mă așteptam ca suporterii să fie destul de mulți, pentru că românii sunt pretutindeni. N-am simțit că jucăm pe un teren neutru. Sper să fie la fel și la Ploiești, să vină fanii Petrolului”, a declarat Nicolae Stanciu după meci.

Publicat: 31 05. 2018, 19:17
Actualizat: 31 05. 2018, 19:18